Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 26.09.2021 r. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Ocena:

Samolot rozbił się pod Koźminem! Zaginęło 10 osób! – na szczęście to tylko ćwiczenia

Józefów, Koźmin Wielkopolski 06.09.2021 12:16 (20 dni temu)

Samolot rozbił się pod Koźminem! Zaginęło 10 osób! – na szczęście to tylko ćwiczenia

„Nocny Tropiciel” to ogólnopolskie manewry poszukiwawczo - ratownicze, w których wzięli udział żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zakrojone na szeroką skale ćwiczenie zorganizowane przez grupę „Szukamy i Ratujemy” odbyło się pod Koźminem Wielkopolskim.  


Były to już drugie manewry tego typu, których gospodarzem była grupa „Szukamy i Ratujemy” (SiR) z Ostrowa Wielopolskiego. Akcje przeprowadzono z okazji Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej.
 

W miejscowości Józefów w gminie Koźmin Wielkopolski rozbija się samolot, na pokładzie którego znajduje  się dwóch pilotów. W momencie wypadku samolot staje w płomieniach. Na pokładzie statku powietrznego znajdowała się grupa 10 skoczków spadochronowych, którzy w momencie awarii silników podjęli decyzje o oddaniu skoków ze spadochronem.  Nie wiadomo, gdzie wylądowali. Należy ich odnaleźć, sprawdzić w jakiej są kondycji, zabezpieczyć i przewieźć do szpitala. Rozpoczyna się akcja poszukiwawczo ratownicza z udziałem Policji, Straży Pożarnej, grupy SiR oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Na szczęście to tylko wykreowany na potrzeby ćwiczeń scenariusz.
 
Akcje poszukiwawczo - ratownicze to jedno z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej, do którego żołnierze przygotowują się w czasie różnorakich szkoleń i ćwiczeń, często przy udziale innych służb: Straży Pożarnej, Policji, grupy Szukamy i Ratujemy. Jestem przekonany, że udział w manewrach, doświadczenie zdobyte podczas ćwiczenia zaprocentują w przyszłości w czasie realnych działań mających na celu ochronę zdrowia i życia ludzkiego. – podkreślił ppłk Tomasz Woźniak, dowódca 124. batalionu lekkiej piechoty, który wchodzi w skład 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
   
Służby mundurowe i członkowie SIR postanowili połączyć siły i  przećwiczyć wspólne działania na wypadek takich zdarzeń losowych.  „Terytorialsi”  sprawdzili swoje umiejętności zarówno w działaniach ratowniczych jak i poszukiwawczych osób rannych i zaginionych. Była to też okazja do testowania specjalnej aplikacji SiR, która pomaga w prowadzeniu działań. Warunki poszukiwań były trudne, gdyż akcja prowadzona była od wieczora do nocy w gęstym lesie oraz w pobliżu akwenów wodnych. Każda grupa otrzymała swój sektor odpowiedzialności. Ćwiczenia zakończyły się sukcesem. Wszystkim poszkodowanym udzielono pomocy, a osoby zaginione zostały odnaleziony przez służby i ratowników.
 
ZDJĘCIA: DWOT/12WBOT
mjr Marcin MISIAK
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"

Ćwiczenia 12WBOT


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)