Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 26.09.2021 r. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Ocena: 1
1 0

Park tężniowy na Pociejewie, zielona enklawa na placu Wolności – to realne!

Konin 22.07.2021 11:27

Park tężniowy na Pociejewie, zielona enklawa na placu Wolności – to realne!

Ponad 8,2 miliona złotych dofinansowania do projektu „Zielone korytarze miejskie - klimatyczne przebudzenie w Koninie”. Do końca 2023 roku powstaną m.in.: korytarze miejskie (23 odcinki o długości 17 km), zielone enklawy: podwórka i parki kieszonkowe (9 miejsc), park tężniowy na Pociejewie, zmieni się plac Wolności, w mieście postawimy zielone przystanki. koniński wniosek jest wśród 19 wybranych do dofinansowania, do oceny merytorycznej trafiły 84 projekty.


Zielone enklawy w mieście, parki kieszonkowe, park tężniowy na Pociejewie, stojaki na rowery z zielonym dachem, zielone przystanki, zamiast „wyspy ciepła” – przyjemne miejsce wypoczynku na placu Wolności – takie zmiany czekają Konin. Wszystko dzięki temu, że Miasto zdobyło dofinansowanie do projektu „Zielone korytarze miejskie - klimatyczne przebudzenie w Koninie”. Koszt projektu wynosi ponad 9,7 miliona złotych, wsparcie dla Miasta Konin z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu państwa to przeszło 8,2 miliona. 

- Mierzymy się z poważnymi wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi, dlatego tworzymy miasto przyjazne mieszkańcom, z dużą ilością zieleni. Chciałbym, żeby Konin był w czołówce miast ekologicznych. Wytyczymy zielone korytarze, przeprowadzimy nasadzenia, zmienimy plac Wolności, kupujemy niskoemisyjny tabor dla MZK, budujemy ścieżki rowerowe, wprowadzamy system retencji wód – nie rzucamy słów na wiatr, tylko działamy – mówi prezydent Konina Piotr Korytkowski. 

Poprzez nowe nasadzenia, częściowe rozszczelnienie nawierzchni, wprowadzenie retencji wód opadowych oraz małą architekturę zostaną utworzone zielone korytarze miejskie (23 odcinki) o łącznej długości ok. 17 km. Ponadto powstaną dwa parki kieszonkowe oraz siedem zielonych podwórek miejskich, z których każde poprzez charakter zastosowanego zagospodarowania będzie miało swój temat przewodni, np. woda, powietrze, człowiek jako część natury, co dodatkowo stanowić będzie element edukacji ekologicznej. Zielone podwórka miejskie mają powstać przy: amfiteatrze, na Osiedlu Diamentowym, V Osiedlu, przy ul. Dworcowej, na Chorzniu, rynku i na Pociejewie, natomiast parki kieszonkowe przy ul. 11 listopada oraz na Zatorzu. Na Pociejewie planuje się utworzyć park tężniowy z ławkami, miejscem odpoczynku dla rowerzystów, domkami dla owadów, motyli i ptaków dostosowany do osób ze szczególnymi potrzebami. 

Przyznanie funduszy to „zielone światło” do rozpoczęcia realizacji projektu, na początek oznacza to przystąpienie do przygotowywanie dokumentacji, dokonywania uzgodnień m.in. z konserwatorem zabytków. Projekt ma być sfinalizowany do końca 2023 roku. Partnerzy projektu: Norwegian Association for Green Infrastructure (NFGI), Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone", Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
    
Dodajmy, że Konin otrzymał 100% kwoty, o którą wnioskował. Konkurencja była duża. Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska - w naborze na zielono-niebieskie inwestycje złożono 91 wniosków, do oceny merytorycznej przeprowadzonej przez niezależnych ekspertów przekazano 84. Ostatecznie przyznano dofinansowanie do 19 projektów. 

Elvis Data: 22.07.2021 12:23 ID:12458
I będzie jak z przeprawą, kasą Się szlachta podzieli a mieszkańcy dostaną parę swierków i fontannę z Alli
Tomasz Olszewski Data: 28.07.2021 14:45 ID:12460
Elvis, a ja jestem dobrej myśli. Mieszkam w Koninie od 51 lat i kocham moje miasto. Będę mocno kibicował temu projektowi! :)
love Data: 08.08.2021 11:18 ID:12464
Kocham Konin miasto moje !!!!!!!
love Data: 08.08.2021 11:19 ID:12465
Kocham Konin miasto moje !!!!!!!

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)