Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 27.07.2021 r. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa

Ocena:

System JAVELIN trafia do Wojsk Obrony Terytorialnej

konin,koło, turek,słupca 18.06.2021 08:51

System JAVELIN trafia do Wojsk Obrony Terytorialnej

Żołnierze WOT rozpoczęli  szkolenia na systemie JAVELIN. Jak zaznaczył podczas ćwiczeń minister Mariusz Błaszczak, jest to kolejny element systematycznej modernizacji Wojska Polskiego


Polska jest pierwszym państwem, które uzyskało zgodę Kongresu USA na pozyskanie pocisków JAVELIN w najnowszej i najbardziej zaawansowanej wersji F.
 
- To jest nowa broń, która trafiła na wyposażenie Wojska Polskiego. Jest to broń skuteczna, która stanowi podstawę jeżeli chodzi o ten rodzaj właśnie broni w wojskach Stanów Zjednoczonych ale także w wojskach sojuszniczych - również tych stacjonujących w naszym kraju - podkreślił minister.
 
Po raz pierwszy w historii, polscy żołnierze wykonują strzelania przeciwpancernym pociskiem kierowanym JAVELIN, który wchodzi na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej. System JAVELIN jest powszechnie wykorzystywany w NATO, a w WOT posłuży do rozwijania zdolności przeciwpancernych na poziomach batalionu - głównie w brygadach OT rozmieszczonych we wschodnich województwach Polski.
 
- Bardzo się cieszę z tego, że żołnierze z którymi miałem sposobność rozmowy chwalili tą broń. Mówili o jej skuteczności, o szkoleniu oraz o tym, że jest to broń łatwa w obsłudze. Jest to broń, która pozwala im na szybkie zmienianie stanowisk – zaznaczył szef MON.
 
Szkolenie strzeleckie z systemu JAVELIN odbywa się w ramach kursu doskonalącego żołnierzy lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej realizowanego w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, gdzie aktualnie szkoli się kilkudziesięciu instruktorów.

Podczas pobytu na poligonie minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że JAVELIN stanowią tylko jeden z etapów wyposażenia polskiego wojska. Podobnie jeśli chodzi o bezzałogowe statki powietrzne.

W czasie szkolenia „terytorialsów” zademonstrowano również użycie dronów WARMATE, które są produkowane w Polsce i znajdują się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, w tym WOT.

***
Umowę na dostawę PPK JAVELIN podpisano w maju 2020 roku.  Zakres realizowanej umowy, z planowanym zakończeniem do końca roku 2021, obejmuje dostawę 60 wyrzutni oraz 180 pocisków FGM-148F JAVELIN wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu szkoleniowego wchodzi 8 trenażerów stacjonarnych EPBST, 17 makiet gabarytowo-masowych oraz specjalistyczne szkolenia. W skład pakietu logistycznego natomiast wchodzą urządzenia diagnostyczne, przyrządy kontrolno-pomiarowe, zestawy narzędzi oraz zapas części zamiennych.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)