Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 11.08.2022 r. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Ocena:

Konin przygotowuje się do powszechnych szczepień. Kiedy uruchomi punkty?

Konin 20.04.2021 12:25

Konin przygotowuje się do powszechnych szczepień. Kiedy uruchomi punkty?

Osiem zespołów szczepiennych w masowych punktach szczepień przygotował samorząd miasta Konina. Jest to zgodne z oczekiwaniami wojewody wielkopolskiego. Wciąż jednak nie jest pewne, kiedy uda się ostatecznie uruchomić te punkty.


- Prawdopodobnie punkt będzie stał w gotowości do 10 maja - powiedział prezydent miasta Konina Piotr Korytkowski. Po wczorajszym wystąpieniu Premiera Mateusza Morawieckiego Prezydent nie jest przekonany, czy uda się uruchomić trzy Punkty Szczepień Powszechnych już za tydzień, choć Konin jest już gotowy na ich otwarcie. 

Pierwsze dwa zespoły mają działać w szpitalu przy ul. Wyszyńskiego. Kolejne dwa zespoły przydzielone zostały do budynku szpitala przy ul. Szpitalnej. Najwięcej zespołów - aż cztery - wyznaczono dla punktu znajdującego się w hali sportowej MOSiR w Morzysławiu, przy ul. Popiełuszki. Koszt przygotowań to dla miasta wydatek 60 tysięcy złotych. Ten ostatni punkt należało wyposażyć na przykład w lodówki do przechowywania szczepionek, meble, pojemniki na odpady medyczne, sprzęt komputerowy i parawany.

Tempo szczepień ma zależeć - jak w całym kraju - od dostaw szczepionek. W przedziale wiekowym od 18 do 60 lat znajduje się 38 tysięcy mieszkańców naszego miasta. 

- Obiekt jest tak dostosowany, by zachować przepisy sanitarne. Wydzieliliśmy trzy strefy. W pierwszej będzie można wypełnić ankietę dotyczącą kwalifikacji do szczepienia. Dalej będzie osoba wyznaczona do kolejkowania i kierowania do odpowiedniego boksu. Druga strefa to właśnie cztery boksy z zespołami szczepiennymi. Ostatnia strefa to miejsca wyznaczone do wypoczynku. Każda osoba zaszczepiona powinna odczekać tam 15 minut. Jeśli coś się będzie działo, to mamy namiot z dwoma miejscami reanimacyjnymi. Przy szczepionkach jedną dawką mielibyśmy wyszczepioną całą populację między 18., a 60. rokiem życia w ciągu dwóch tygodni. Przy dwóch dawkach szczepionki to będzie 25 tygodni - opowiada Paweł Figurski, kierownik wydziału zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Koninie.

Jak podkreślił prezydent miasta, samorząd spełnił oczekiwania wojewody odnośnie swoich zobowiązań wynikających z przygotowań punktów szczepień:

- Pierwotny termin przekazany samorządom został przez nas dotrzymany. Punkty miały ruszyć 24 kwietnia. Będziemy gotowi, żeby je uruchomić, ale czy to nastąpi, to trudno powiedzieć. Do naszych punktów będą przyjeżdżały osoby skierowane przez system NFZ. Powiat koniński nie uruchomił na swoim terenie Punktu Szczepień Powszechnych, choć taki obowiązek miał każdy samorząd. Będziemy zdwajali siły, żeby jak najwięcej ludzi zaszczepić, bez względu na to, gdzie mieszkają.  

Zdjęcie: www.konin.pl


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)