Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 11.08.2022 r. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Ocena:

Złóż wniosek, a dostaniesz odszkodowanie od kopalni za uschnięte drzewa

Boguszyce, Zielonka, Pamiątka, Chlebowo, Gaj, Łysek, Synogać, Tomisławice 19.04.2021 09:30

Złóż wniosek, a dostaniesz odszkodowanie od kopalni za uschnięte drzewa

Realizację wniosków mieszkańców Synogaci, jak również sąsiednich miejscowości w gminie Wierzbinek planuje KWB "Konin" na ten rok. Wnioski mają dotyczyć szkód górniczych, które związane są z działalnością odkrywki "Tomisławice". Indywidualne wniski zainteresowanych osób potrzebne są do tego, by procedura mogła w ogóle ruszyć.


Przewodnicząca rady na sesji odczytała pismo, które dotyczy odszkodowań dla mieszkańców. Jak wynikało z tego pisma, kopalnia od 2016 roku realizuje sukcesywnie wnioski właścicieli nieruchomości, które położone są w miejscowościach znajdujących się wokół odkrywki "Tomisławice". Wnioski te dotyczą rekompensat szkód za uschnięte drzewa. 

Jak dotąd zrealizowano wypłaty w Boguszycach, Zielonce, Pamiątce, Chlebowie, Gaju, Łysku oraz - częściowo - w Synogaci. 

- Przedstawiciele kopalni na wniosek poszkodowanych przeprowadzają wizję w terenie w obecności właścicieli nieruchomości bądź ich przedstawicieli, w trakcie której wspólnie ustalają ilość i gatunki usychających drzew, mierzą ich średnicę, wykonują dokumentację fotograficzną i sporządzają protokół z wizji. Protokół podpisują uczestnicy wizji w terenie. Ewentualna kwota odszkodowania ustalana jest w trakcie negocjacji z właścicielami nieruchomości i wypłacana na podstawie obustronnie podpisanej ugody. Środki finansowe na tak ustalone odszkodowanie są co roku zabezpieczane w planie finansowym kopalni. W 2021 roku planowana jest dalsza realizacja wniosków z obrębu geodezyjnego Synogać oraz sąsiednich miejscowości – pismo o takiej treści wystosowali przedstawiciele kopalni.

Do uruchomienia całej procedury konieczne jest jednak złożenie w PAK KWB "Konin" wniosku indywidualnego. Właściciel danej działki musi też podać numer działki, adres oraz telefon kontaktowy. 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)