Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 11.08.2022 r. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Ocena:

Pomnik „Walczącym o wolność ojczyzny”

Malanów 17.04.2021 12:51

Pomnik „Walczącym o wolność ojczyzny”

Pomnik znajdujący się, przy ul. Tureckiej w Malanowie pamięta wiele podniosłych wydarzeń. Nie jedno Narodowe Święto Niepodległości, nie jedne obchody Powstania Wielkopolskiego odbyły się pod tym pomnikiem. Jest to szczególne miejsce oddające hołd walczącym o wolność ojczyzny, niestety z biegiem czasu straciło na walorach estetycznych i użytkowych. Czas i warunki atmosferyczne zrobiły swoje. Gmina Malanów zamierza odnowić to miejsce, przywrócić jego dawną świetności i tym samym przypomnieć lokalnemu społeczeństwu o istocie i wadze miejsca pamięci narodowej. Zamierzamy postawić nowy pomnik „Walczącym o wolność ojczyzny” oraz zagospodarować przy nim teren.


Udało się pozyskać na to działanie środki zewnętrzne z „Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie”. 06.04.2021 r. podpisano umowę grantową na realizację w/w przedsięwzięcia, w ramach której Gmina Malanów otrzyma 11 000 zł. Szacowana wartość zadania to 12 679,50 zł.

 

Odnowiony pomnik i teren będzie wizytówką naszej miejscowości i uatrakcyjni turystycznie obszar Lokalnej Grupy Działania: Turkowska Unia Rozwoju. Nowy pomnik historyczny będzie miał szczególne znaczenie dla społeczności lokalnej oraz wartości kulturowej narodu, gdyż:

 

Naród, który traci pamięć przestaje być narodem. Staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”   - Józef Piłsudski,


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)