Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 11.08.2022 r. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Ocena:

Nowy system poboru opłat na autostradzie A2...

Konin, Stryków 16.04.2021 11:47

Nowy system poboru opłat na autostradzie A2...

Bramki i szlabany na odcinku autostrady A2 pomiędzy Koninem i Strykowem już niedługo odeją w zapomnienie, choć tylko teoretycznie, ponieważ raczej nie zostaną rozebrane. Będzie nowy system poboru opłat. Wszystko to ma przyczynić się do zwiększenia przepustowości, jak również do obniżenia kosztów opłat. W naszym artykule odpowiemy na pytanie, w jaki sposób kierowcy będą teraz płacić za przejazd. 


Zmiany, które dotkną odcinka Konin - Stryków (autostrada A2) dotyczyć mają także odcinka Wrocław - Sośnica (autostrada A4). Od teraz opłatę za przejazd będzie można uiścić przy pomocy elektronicznego biletu, który kierowcy będą mogli zakupić, a będzie on ważny w określonym miejscu i czasie. Zakupić go będzie można na trzy sposoby: on-line, na stacji paliw lub w kiosku (przy czym w celu jego zakupienia nie trzeba będzie posiadać żadnego urządzenia). Opłata będzie również mogła zostać pobrana automatycznie, jeżeli kierowcy zdecydują się na rozliczenie przy pomocy specjalnych urządzeń. Nałożenie opłaty dodatkowej będzie miało miejsce wówczas, gdy stwierdzony zostanie brak opłaty za przejazd autostradą - chyba że w ciągu trzech dni od przejazdu zakupiony zostanie bilet elektroniczny, który ureguluje opłatę za przejazd. 

Likwidacja bramek i możliwość zakupu biletów rozpocznie się 1 grudnia 2021 roku. Tak przewiduje rządowe rozporządzenie. Jak się okazuje, do połowy roku zmiany będą dotyczyły ciężarówek, natomiast do końca roku nowa forma opłat dotyczyć będzie wszystkich kierowców. A co z bramkami? Przejazd pod nimi ma się odbywać tak jak dotychczas, ale na zasadzie viatoll, która polega na sczytywaniu impulsów i poborze opłat na wjeździe i wyjeździe. 

Reformę systemu opłat prowadzi minister finansów i Krajowa Administracja Skarbowa.  


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)