Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 28.02.2021 r. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany

Ocena:

Śnieg i mróz im nie straszny – oni chcą zostać żołnierzami WOT

15.02.2021 22:00 (13 dni temu)

Śnieg i mróz im nie straszny – oni chcą zostać żołnierzami WOT

Ponad setka przyszłych żołnierzy WOT stawiła się dziś przed bramami koszar w Lesznie i Skwierzynie. To kolejne wcielenie rekrutów do 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tym razem jednak oprócz trudów szkolenia czeka ich także zmaganie z niesprzyjającą zimową aurą.


Wśród ochotników, chcących wstąpić do 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej znaleźli się: mistrzyni Polski w zapasach, listonosz, księgowa, guwernantka, kucharz, stolarz, instruktor kitesurfingu, kierowca autobusu, ratownik WOPR oraz studenci i wielu tegorocznych maturzystów. Cześć z nich rozpoczyna szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową a cześć, która już wcześniej służyła w wojsku przejdzie szkolenie uzupełniające. Przyszli Terytorialsi tym razem szkolić się będą poligonie w Biedrusku a zasilą bataliony lekkiej piechoty w Lesznie i Śremie oraz w Skwierzynie.  Są bardzo zmotywowani, gotowi do działania i pełni pasji. Nie przeszkadza im także niska temperatura i niesprzyjająca zimowa aura. Zdają sobie sprawę, że muszą wyjść ze strefy komfortu, że decydują się na trudne wyzwanie, ale chcą je podjąć.  


Pomimo zmiany terminu ferii zimowych jestem bardzo pozytywnie zaskoczony frekwencją, jest ona na bardzo wysokim poziomie i myślę, że wynika to z tego ze studenci zakończyli sesje egzaminacyjną i mogli podjąć wyzwanie udziału w szkoleniu w tym trudnym zimowym okresie. - mówi ppłk Dariusz Wyrzykowski dowódca 125. batalionu WOT z Leszna 


Trening wojskowy, który właśnie się rozpoczyna to wstęp do szkolenia zasadniczego, które trwa trzy lata. Dopiero wtedy żołnierz WOT uznawany jest należycie wyszkolonego. Szkolenie jest bardzo intensywne trwa 12 godzin na dobę. Tutaj nie ma miejsca na nudę. 
Pierwszy dzień minął pod znakiem badań na obecność koronawirusa i dopiero wtedy rozpoczęło się pobieranie podstawowego wyposażenia indywidualnego (mundur, hełm, śpiwór, plecak piechoty). Przyszli żołnierze będą się szkolić w reżimie sanitarnym a rozpaczną  od testu sprawności fizycznej. Później otrzymają  też broń, z którą nie będą się rozstawać przez cały okres szkolenia. Kolejne dni będą bardzo wymagające i koncentrować się będą na nauce posługiwania się bronią, taktyki, topografii, czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatni dzień szkolenia to tzw. „pętla taktyczna” czyli swoistego rodzaju egzamin sprawdzający wiedzę i umiejętności każdego nowego terytorialsa. Wszyscy, którzy pomyślnie ukończą „pętlę”, złożą uroczystą przysięgę. Tym razem odbędzie się ona     27.02.2021r., na terenie jednostki wojskowej w Biedrusku przy  ulicy Ogrodowej.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)