Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 30.10.2020 r. Imieniny: Edmunda, Klaudiusza

Ocena: 2
2 0

Uczczono pamięć tych, którzy nie wrócili z nieludzkiej ziemi

17.09.2020 18:23

Uczczono pamięć tych, którzy nie wrócili z nieludzkiej ziemi

Skromniejszy niż do tej pory charakter miały obchody 81. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę, obchodzone także jako Dzień Sybiraka. Spowodowała to pandemia.


W czwartkowe przedpołudnie (17 września) przy głazie z tablicą upamiętniającą tych, którzy na zawsze pozostali „…w tajgach Sybiru i stepach Kazachstanu w latach 1949-56 oraz tych, którym Bóg pozwolił wrócić do Ojczyzny…” złożono kwiaty i zapalono znicze. Ks. prał. Józef Wysocki, proboszcz Parafii św. Wojciecha, na terenie której znajduje się pamiątkowa tablica na głazie, poprowadził modlitwę za ofiary represji sowieckich.

 

O tamtych strasznych czasach, śmierci i wyzysku mówiła Maria Pawłowska - prezes ZO Związku Sybiraków w Koninie. Bardzo osobistą refleksją podzielił się z uczestnikami spotkania zastępca prezydenta Konina Witold Nowak.

 

Pod symboliczną tablicą kwiaty złożyli i zapalili znicze Sybiracy oraz przedstawiciele samorządu Konina i duchowieństwa.

 

Następnie w siedzibie Związku odbyło się spotkanie członków organizacji, poprowadzone przez Franciszka Olecha - prezesa konińskich Sybiraków, w trakcie którego srebrną odznakę „Za zasługi dla Związku Sybiraków”, przyznaną przez Zarząd Główny Związku, otrzymał Czesław Jacek Botor, kierownik WSO UM w Koninie.

 

Do grona członków konińskiej organizacji przyjęto także kilkoro nowych osób, potomków Sybiraków z Kazachstanu, którzy powrócili do kraju swoich dziadków i rodziców.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)