Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 25.10.2020 r. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora

Ocena: 1
1 0

Koninianie uczcili 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego

Konin 17.08.2020 10:32

Koninianie uczcili 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego

Od Mszy Św. za Ojczyznę, którą w najstarszej świątyni miasta celebrowali młodzi księża z parafii św. Bartłomieja, w towarzystwie pastora z Parafii św. Ducha, rozpoczęły się w sobotę (15 sierpnia) uroczystości związane z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej i wyjściem z Konina oddziału ochotników oraz Świętem Wojska Polskiego.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości - poczty sztandarowe z I LO i harcerzy ZHP Hufca im. Szarych Szeregów, żołnierze WP, kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i samorządu, organizacji politycznych i społecznych, firm działających w mieście oraz mieszkańcy naszego miasta udali się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego przed konińskim ratuszem, przy którym wartę honorową pełniła asysta Wojska Polskiego z Powidza, harcerze i członkowie OS im. Marszałka J. Piłsudskiego.


Genezę Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej z roku 1920 przedstawił Piotr Rybczyński, kierownik konińskiego oddziału Archiwum Państwowego. Przedstawił także szeroką informację o wyjściu z Konina przed 100 laty oddziału ochotników złożonego z nauczycieli i uczniów konińskich szkół.

Następnie cokół pomnika Marszałka pokryły wieńce i wiązanki kwiatów. Zapłonęły też znicze.

W imieniu mieszkańców naszego miasta kwiaty złożył prezydent Konina Piotr Korytkowski i przewodniczący Rady Miasta Konina Tadeusz Wojdyński, którym towarzyszyli konińscy radni i duchowieństwo. Po uroczystościach przed ratuszem prezydenci Konina udali się na cmentarz przy ul. Kolskiej, gdzie w kwaterze żołnierzy poległych przed 100 laty złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Po uroczystościach jubileuszowych pod pomnikiem Marszałka przyrzeczenie złożyli członkowie OS jego imienia. Towarzyszyły temu historyczne pojazdy wojskowe, z repliką karetki wojskowej sprzed 100 laty.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)