Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 25.10.2020 r. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora

Ocena: 1
1 0

Turkowianie obchodzili 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego

Turek 17.08.2020 10:25

Turkowianie obchodzili 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego

Burmistrz Miasta Turek i Wójt Gminy Turek zorganizowali obchody 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego. Wyjątkowo w tym roku uroczystości miały miejsce przy ulicy Szkolnej. Park Miejski, w którym do tej pory odbywały się wydarzenia związane z dniem 15 sierpnia jest zamknięty z powodu rewitalizacji.


Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.45, kiedy to nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą przy Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, upamiętniającą poległych w 1920 roku. Chwilę później odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Po modlitwie, uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP Turek udali się na ulicę Szkolną. Tam główne uroczystości obyły się przed Urzędem Stanu Cywilnego, w którym dawniej mieściło się Progimnazjum Męskie. To właśnie absolwenci tej szkoły – młodzi Turkowscy patrioci - oddali w 1920 roku swoje życie za Ojczyznę. Po odegraniu hymnu państwowego nadszedł czas na wystąpienia okolicznościowe. Głos zabrali: Zastępca Burmistrza Jerzy Kurzawa, reprezentujący Wojewodę Wielkopolskiego Wojciech Chałupka - Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy, upamiętniającej mieszkańców naszego miasta, którzy w 1920 roku, mając często niespełna 18 lat zasilili szeregi Armii Ochotniczej utworzonej przez Wojsko Polskie, aby przeciwstawić się najazdowi bolszewickiemu.

Tablica ta powstała dzięki inicjatywie poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w oparciu o materiały zgromadzone w miejscowym muzeum.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali dla druhów OSP Turek za zasługi dla pożarnictwa, głos zabrał także Poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik. Następnie odbyła się część astystyczna przygotowana przez młodzież z Miejskiego Domu Kultury w Turku.

Na koniec przedstawiciele samorządów i instytucji złożyli kwiaty pod odsłoniętą tablicą i popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)