Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 12.08.2020 r. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha

Ocena:

Od sierpnia nowe ceny za odpady

Turek 08.07.2020 10:29

Od sierpnia nowe ceny za odpady

 Od 1 sierpnia 2020 r. mieszkańcy Turku będą płacić za odpady 25 zł od osoby. Taką decyzję podjęli radni podczas wtorkowej, 30 czerwca 2020 r. sesji Rady Miejskiej. Nowa cena to urealnienie kosztów odbioru, wywozu i utylizacji śmieci, które radni znali już w lutym tego roku.


Przypomnijmy, że od lipca odpady z Turku i wielu innych miejscowości nie trafiają już do oddalonego o 25 km Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów „Orli Staw”. Zakład bowiem do października będzie modernizowany. Udało się uniknąć najgorszego, czyli wożenia śmieci do instalacji w Poznaniu czy Szczecinie, gdyż zawarto porozumienie z instalacją konińską. Do końca października właśnie do zakładu w Koninie odwożone będą odpady z Turku.


Na cenę jaką za odpady płacą mieszkańcy, wpływa nie tylko koszt ich odwiezienia do Konina, ale także rosnący koszt utylizacji, a nawet problemy z niektórymi frakcjami (coraz trudniej jest znaleźć odbiorcę plastiku i papieru, który za opłatą weźmie te odpady). Rosnące koszty gospodarowania odpadami, jakie wynikają z decyzji rządowych, na które samorząd nie ma wpływu, skutkują podwyżką dla mieszkańców.


Zgodnie z uchwałą podjętą przez Radę Miejską, od sierpnia wszyscy będziemy płacili za odpady 25 zł za osobę. W przypadku braku segregacji opłata będzie podwójna, tj. 50 zł. To oznacza, że Rada Miejska Turku urealniła stawki gdyż te, które w lutym tego roku radni przyjęte zostały na zbyt niskim poziomie. Już wówczas realny koszt obliczony był na 24 zł od osoby przy odpadach segregowanych. Jednak w lutym radni PiS zakwestionowali poprzedni system naliczania opłat od zużycia wody, ustanawiając zaniżoną stawkę 20 zł i metodę obliczania opłat od mieszkańca. To przyniosło duże straty w systemie gospodarki odpadami.


Z danych na dzień 7 lipca 2020 r. wynika, że w systemie gospodarowania odpadami zgłoszonych zostało zaledwie 20.491 mieszkańców Turku. W związku z tym będą kontrole tych, którzy deklaracji nie złożyli. W okresie wakacyjnym Urząd Miejski w Turku zamierza przeprowadzić także wzmożone kontrole segregacji, bo w tym zakresie wciąż nie jest dobrze, co również wpływa na cenę odpadów. Kontrolowani będą także przedsiębiorcy w zakresie posiadania umów na odbiór odpadów.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Polski Bon Turystyczny – trwa aktywacja bonów. Są już pierwsze płatności bonem! Mobilny punkt pobrań w Koninie - już jutro! APEL BISKUPA WŁOCŁAWSKIEGO DO WIERZĄCYCH I WSZYSTKICH LUDZI DOBREJ WOLI W DIECEZJI WŁOCŁAWSKIEJ 2 sierpnia - Dzień Otwartej Wieży Rozpoczęły się prace na drogach Pomóż uprzątnąć Pyzdry z „pajęczyn” Komunikat UWAGA, MOŻLIWE OPADY GRADU! Biskup Włocławski konsekrował kościół w Żychlinie Policjanci włączyli się w akcję sadzenia drzewek