Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 27.07.2021 r. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa

Ocena:

Rusza budowa największej w Koninie farmy fotowoltaicznej

22.06.2020 22:23

Rusza budowa największej w Koninie farmy fotowoltaicznej

- Jest to historyczne wydarzenie dla spółki, konińskiego samorządu, Wielkopolski Wschodniej, ale przede wszystkim dla mieszkańców naszego miasta - powiedział Zbigniew Szymczak, prezes PWiK, na uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod największą farmę fotowoltaiczną w mieście. Wcześniej podpisano umowę na realizację przedsięwzięcia z głównym wykonawcą - firmą Erbud, która kilka lat temu była jednym z wykonawców spalarni śmieci w Koninie. Uroczystość odbyła się w poniedziałek (22 czerwca) na terenie oczyszczalni „Lewy Brzeg” należącej do PWiK.- Poza aspektem ekologicznym, bo energia wyprodukowana ze słońca, a nie z węgla zmniejszy emisję CO2 do atmosfery o 1523 tony rocznie, istotnym jest efekt ekonomiczny - tańsza energia ze słońca zasili linie technologiczne obydwu oczyszczalni i stacji uzdatniania wody, a nadwyżki popłyną do sieci elektroenergetycznej dystrybutora, przysparzając PWiK dodatkowych przychodów - dodał Zbigniew Szymczak.

 

- To są tendencje europejskie. Nie możemy mówić, że jako Polska cały czas będziemy żyć tylko z węgla. Musimy iść w kierunku takim, w jakim podąża świat. Konin to właśnie realizuje. To nasze zobowiązanie wobec mieszkańców miasta i subregionu - powiedział podczas poniedziałkowej uroczystości prezydent Piotr Korytkowski.

 

Akt erekcyjny podpisali, a następnie wmurowali, samorządowcy, posłowie i przedstawiciele inwestora oraz wykonawcy.

 

Na jeszcze jeden bardzo ważny aspekt zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu prezes Szymczak.

 

- Dziękuję posłom reprezentującym Ziemię Konińską w polskim Parlamencie - Tomaszowi Nowakowi i Leszkowi Galembie. Jesteście panowie przykładem do naśladowania, jak skutecznie, ponad podziałami politycznymi, zjednywać sojuszników i pozyskiwać pieniądze na realizację dobrych projektów inwestycyjnych służących mieszkańcom naszego regionu - stwierdził z satysfakcją Zbigniew Szymczak i dodał. - Dziękuję prezydentowi Konina Piotrowi Korytkowskiemu i jego zastępcom oraz Radzie Nadzorczej za zaufanie i wsparcie właścicielskie. Dziękuję za szybkie decyzje umożliwiające przygotowanie dokumentacji tego projektu. Bez niezwłocznych decyzji środowiskowych i pozwolenia na budowę nierealne byłoby pozyskanie atrakcyjnego dofinansowania z NFOŚiGW. Panie Prezydencie! Pragnę zapewnić, że każda złotówka pozostawiona lub przekazana do PWiK będzie spożytkowana w 100 % na inwestycje. A tylko inwestycje w infrastrukturę gwarantują dynamiczny rozwój naszego miasta i poprawę warunków życia mieszkańców.

 

Przedsiębiorstwo po uruchomieniu farmy fotowoltaicznej rocznie wyprodukuje 1862 MWh energii, uwzględniając straty na inwerterach i przesyle, z czego 550 MWh zużyje na potrzeby zasilania eksploatowanych oczyszczalni ścieków, a nadwyżka energii będzie sprzedawana do sieci elektroenergetycznej OSD dając spółce dodatkowe źródło przychodów. Pierwsze efekty pracy nowa instalacja osiągnie w listopadzie przyszłego roku.

 

Farma fotowoltaiczna w liczbach:

- 2,18 MW - łączna moc paneli,
- 6615 sztuk paneli do zamontowania,
- 330 Wp - moc znamionowa jednego modułu fotowoltaicznego,
- 30 sztuk inwerterów o mocy 60 kW każdy,
- 1523 Mg CO2/rok - redukcja dwutlenku węgla,
- 9,8 mln zł - koszt całkowity projektu,
- 8,3 mln zł - kwota dofinansowania z NFOŚiGW,
- 3,0 mln zł - oszczędności na kosztach emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych.

Rusza budowa największej w Koninie farmy fotowoltaicznejhedo56 Data: 04.07.2020 12:12 ID:12200
beznadzieja

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)