Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 13.08.2020 r. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy

Ocena:

''Moim zdaniem''

15.06.2020 20:55

''Moim zdaniem''

Współczesna biżuteria autorska rzadko gościła w murach konińskiego muzeum. Wśród nielicznych wystaw tego typu na uwagę zasługuje „Struktury, faktury, formy” poświęcona biżuterii Cezarego Łutowicza  z krzemieniem pasiastym. W ramach ekspozycji „Przesiewanie przeszłości” prezentowaliśmy m. in. prace Jacka Byczewskiego, Jana Suchodolskiego, Łukasza i Tomasza Zaremskich.


Wystawa „Moim zdaniem – biżuteria z komunikatem” to wydarzenie wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Pomysł polegał na wystosowaniu zaproszenia do wzięcia udziału w dyskusji na ważne, aktualne tematy. Organizatorzy nie nałożyli żadnych ograniczeń; wypowiedź mogła dotyczyć zarówno problemów krajowych, ogólnoludzkich jak i odnosić się do osobistych przemyśleń i emocji. Warunek był jeden – komunikat miał być przekazany za pomocą form i technik złotniczych.


Ten swoisty dialog, zapoczątkowany w 2018 roku trwa nadal, ciągle napływają prace, podejmowane są nowe problemy przyjmujące nowe formy dzięki czemu każda kolejna odsłona wystawy różni się od poprzedniej. Wystawa żyje i coraz szerzej prezentuje poglądy twórców mierzących się z, jak pisze w jej katalogu Andrzej Szadkowski, wielkim tyglem współczesności: polityki, samotności, bezwzględności, pychy, i powszechnej głupoty, hipokryzji, prawd, przyzwoitości.


Konińska edycja wystawy „Moim zdaniem” ma dodatkowy walor. Jedną z atrakcji Muzeum Okręgowego jest bowiem stała ekspozycja dziewiętnastowiecznej biżuterii. Znaczącą jej część stanowi „biżuteria z komunikatem”: sentymentalne ozdoby opowiadające o miłości, przyjaźni, patriotyzmie, pamięci, stracie.  Podobnie jak ich współczesne odpowiedniki, snują swą opowieść kolorem, materiałem, formą, rozbudowaną symboliką tyle, że właściwymi dla tamtych czasów.


Mamy nadzieję, że taka konfrontacja dawnej i najnowszej „biżuterii parlante” dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń, a dla potencjalnych uczestników projektu może stać się źródłem inspiracji.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


Polski Bon Turystyczny – trwa aktywacja bonów. Są już pierwsze płatności bonem! Mobilny punkt pobrań w Koninie - już jutro! APEL BISKUPA WŁOCŁAWSKIEGO DO WIERZĄCYCH I WSZYSTKICH LUDZI DOBREJ WOLI W DIECEZJI WŁOCŁAWSKIEJ 2 sierpnia - Dzień Otwartej Wieży Rozpoczęły się prace na drogach Pomóż uprzątnąć Pyzdry z „pajęczyn” Komunikat UWAGA, MOŻLIWE OPADY GRADU! Biskup Włocławski konsekrował kościół w Żychlinie Policjanci włączyli się w akcję sadzenia drzewek