Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 27.04.2024 r. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Ocena:

Gluten - moda, czy zło dla wrażliwych?

03.06.2020 23:07

Gluten - moda, czy zło dla wrażliwych?

Wiele osób twierdzi, że powstała moda na zdrowie odżywianie, na gluten free i życie bez glutenu. Czy to jednak jest tylko moda, czy poważny problem zdrowotny dla dużej części społeczeństwa? Czy wiesz, czym jest gluten? Sprawdź, czym jest gluten i co powinna zawierać dobra dieta. 


1.    Czym jest gluten?


2.    Choroby z glutenem w tle


3.    Jakie produkty bez glutenu jeść?


Czym jest gluten?


Gluten możemy określić, jako mieszankę białek roślinnych. Głównie znajduje się w zbożach. Między innymi gluten znajdziemy w pszenicy lub życie. Dzięki glutenowi czujemy smak danego jedzenia, możemy stwierdzić, że to taki przetwornik smaku. Ponadto gluten nadaje puszystości wyrobom piekarniczym i innym przetworom. Niestety dla niektórych bywa też problemem. Wrażliwe osoby, mogą cierpieć na nietolerancję glutenu w mniejszym, bądź większym stopniu. Trzeba jednak zaznaczyć, że gluten może wywoływać choroby i alergie. Między innymi trudną do zdiagnozowania celiakię, alergię na gluten, nietolerancję glutenu (nie jest to alergia ani celiakia), czy chorobę Duhringa. Dlaczego zatem powstało przekonanie, że dieta gluten free to moda, chociaż dla niektórych jest komfortem życia?


Nie wiele osób interesuje się dogłębnie tematem odżywiania naszych przodków, a właśnie tam powinniśmy zacząć. Wyjaśniałoby to tezę, że dieta gluten free jest modą. Dawniej nasi przodkowie odżywiali się mięsem i roślinami. Tym, co sami upolowali lub zebrali, a ich dieta była uboga w gluten lub zupełnie jego pozbawiona. Nie przywiązujemy do tego wagi, ale w dzisiejszych czasach żywność jest modyfikowana sztucznie i dodaje się do niej nadmiar glutenu. Spożywamy go więcej, mimo że organizm człowieka od zarania dziejów nie był przystosowany do jego przetwarzania. Choć organizmy większości z nas świetnie sobie radzą z glutenem, to nie wszyscy mają takie szczęście. Dlatego też im nagle więcej się zaczęło o tym mówić, tym więcej osób stwierdziło, że to moda a nie faktyczny problem. 


Choroby z glutenem w tle


Wyżej nadmieniliśmy, jakie choroby spowodowane są obecnością glutenu w naszym jadłospisie. Teraz przyjrzymy się im trochę dokładniej. 


•    Nietolerancja glutenu 


Nietolerancja na gluten nie jest tym samym, co alergia. Dlatego trzeba uważać przy stawianiu diagnozy samemu sobie. Ze wszelkimi wątpliwościami, jedyną i słuszną opcją jest wizyta u specjalisty. Do najczęstszych objawów nietolerancji glutenu możemy zaliczyć; ciągłe zmęczenie, zaparcia lub biegunkę, anemię, osłabienie, czy nudności i wymioty. Głównie zaczyna się od bólu brzucha po spożyciu zbyt dużej ilości glutenu w naszym posiłku.


•    Alergia na gluten


Najczęściej występuje u dzieci. Jest reakcja na białka pszenicy zawarte w posiłku. Objawia się najczęściej biegunką, bólami głowy, niedoborem witamin i minerałów, a także chronicznym zmęczeniem.


•    Celiakia


Jest trwałą nietolerancją glutenu. Z reguły ma podłoże genetyczne. Zależy też od współistniejących chorób autoimmunologicznych. Głównym problemem chorego jest zanikanie kosmków jelita cienkiego na skutek spożywania glutenu, a także wszelkie niedobory witamin i mikroskładników w organizmie. Celiakia jest chorobą nieuleczalną i należy przestrzegać zaleceń i diety przepisanej od dietetyka.


Jakie produkty bez glutenu jeść?


Gluten jest wszechobecny. Co zatem można spożywać, żeby nie narazić się na jego niepożądane działanie. A w przypadku chorób związanych z gluten na negatywny wpływ na organizm człowieka i zaostrzenie choroby? Dieta bezglutenowa zakłada całkowitą jego eliminację z naszego jadłospisu. Zatem w diecie bezglutenowej powinniśmy bazować na warzywach, owocach, świeżych rybach, jajkach, czy mięsach. Przy ustalaniu diety bezglutenowej najlepiej udać się do dietetyka. Zanim jednak to nastąpi, możemy przeszukać internet w poszukiwaniu informacji i sprawdzać różne dostępne opcje. Pomocne są także wszelkiego rodzaju listy i artykuły o diecie np. 10 produktów bez glutenu, jakie warto wprowadzić do diety. Ważne jest, aby w przypadku zaawansowanych chorób nie eksperymentować samemu, bo możemy sobie zaszkodzić. W dietach bezglutenowych zaleca się również uwzględnić zamienniki na ryżowe i kukurydziane.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)