Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 23.10.2021 r. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Ocena:

Piąty punkt TEST & GO działa w Pleszewie

26.05.2020 20:02

Piąty punkt TEST & GO działa w Pleszewie

Pleszew jest już piątym miastem na mapie Wielkopolski, w którym działa mobilny punkty badań na obecność koronawirusa. Za organizację placówki do poboru wymazów metodą „drive-thru” odpowiadają żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


TEST&GO rozpoczął funkcjonowanie o godzinie 10.00 przy parku wodnym „PLANTY” na ul. Sportowej 4. Badania są bezpłatne i nie wymagają opuszczania samochodu  przez osobę, od której zostanie pobrana próbka (metoda DRIVE-THRU). Na test trzeba zarezerwować sobie około 15 minut. Przebadane osoby otrzymają dostęp do wyników online, a w przypadku pozytywnego wyniku testu, informacja taka trafi do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Nadal można się zgłaszać na przeprowadzenie badania. 

 

Organizacja takiego mobilnego punktu trwa ok 8-10 godzin i wymaga ciężkiej pracy 25 żołnierzy. To trudne i odpowiedzialne zadanie. Wymaga dużego skupienia szczególnie zachowania wszelkich procedur bezpieczeństwa w trakcie  pobierania wymazów. Punkt będzie działał od dziś do środy. Szacujemy, że uda się przebadać ok. 700 osób. - tłumaczy ppłk Tomasz Woźniak dowódca 124 batalionu lekkiej piechoty odpowiedzialny za przygotowanie punktu „Test&GO”

 

Na placu wymazowym wyznaczonych jest pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Wcześniej mobilne punkty wymazowe działały w Krotoszynie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. W Kępnie ze względu na pojawienie się ogniska koronawirusa zorganizowano pozaplanowy, doraźny punkt badań na SARS CoV-2. Przez weekend wymazy pobrano aż od 1202 osób. 

 

***


TEST&GO rozpoczęło swoje funkcjonowanie decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Punkty „Test&GO” będą organizowane przez wybrane brygady obrony terytorialnej oraz żołnierzy innych rodzajów sił zbrojnych. „Test&GO” będą wykorzystywane regionalnie – zgodnie z wnioskami kierowanymi przez wojewodów.
 

Piąty punkt TEST & GO działa w Pleszewie
Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)