Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 23.10.2021 r. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Ocena:

TEST&GO – zbadaj się i jedź w Kaliszu

12.05.2020 20:51

TEST&GO –  zbadaj się i jedź w Kaliszu

Punkt TEST&GO będzie dostępny w Kaliszu do 15.maja. Kierowcy i pasażerowie mogą zbadać się na obecność koronawirusa metodą „drive-thru” (bez wysiadania z samochodu). Wymazy pobierają m.in. żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


TEST&GO, znajduje się aktualnie na parkingu pod Stadionem Miejskim w Kaliszu. Próbki pobierają odpowiednio przygotowani do tego typu zadań żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 31 bazy lotnictwa taktycznego w Krzesinach. Na punkcie ewidencyjnym spotkać można  pracowników Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej, a z kolei za dekontaminację odpowiadają chemicy z 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu.

 

Test&GO powstał na bazie kontenerów i przez najbliższych pięć dni będzie działać w godzinach od 10-19 w Kaliszu. Działanie punktu zabezpieczają żołnierze 124 batalionu lekkiej piechoty ze  Śremu, który wchodzi w skład 12 WBOT. W poniedziałek, oficjalnego otwarcia punktu w nowym miejscu dokonał wojewoda wielkopolski – Łukasz Mikołajczyk.  Na badanie trzeba zarezerwować sobie około 15 minut. TEST&GO spotkał się z pozytywnym odbiorem w Krotoszynie, gdzie udało się wykonać ponad 300 testów na obecność COVID-19 w trzy dni. Na wniosek wojewody wielkopolskiego, przenieśliśmy punkt wymazowy do Kalisza. Tym razem mamy zamiar pobrać ponad 700 wymazów. Moi żołnierze wczoraj ponownie rozbudowali  punkt TEST&GO. Już podczas poprzedniej akcji, wraz ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, ustaliliśmy procedury według których możemy pobierać próbki. Mamy pełną infrastrukturę, która zabezpiecza funkcjonowanie personelu i pozwala oddzielić poszczególne strefy. Zarówno w Krotoszynie, jak i Kaliszu, punkt realizowany jest przy bardzo dobrej współpracy z samorządem lokalnym – tłumaczy płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

 Na placu wymazowym wyznaczonych jest pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Jeśli wynik będzie pozytywny, taka osoba zostanie poinformowana o tym telefonicznie przez pracownika sanepidu. Wynik będzie można sprawdzić także na stronie internetowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy pomocy kodu wydanego podczas badania.


 
Wymazy  pobierane są od osób wcześniej wskazanych przez Sanepid (na wniosek wojewody). Aby poddać się badaniu, należy wypełnić ankietę oraz przejść kwalifikację. Próbka pobierana jest po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Do badania mogą zgłosić się także osoby z objawami koronawirusa.

 

***


TEST&GO rozpoczęło swoje funkcjonowanie decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Punkty „Test&GO” będą organizowane przez wybrane brygady obrony terytorialnej oraz żołnierzy innych rodzajów sił zbrojnych. „Test&GO” będą wykorzystywane regionalnie – zgodnie z wnioskami kierowanymi przez wojewodów.
 

TEST&GO – zbadaj się i jedź w Kaliszu
Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)