Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 23.10.2021 r. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Ocena: 0
1 1

Nowe spojrzenie na Cukrownię

12.05.2020 20:31

Nowe spojrzenie na Cukrownię

Nowoczesne osiedle domów dla rodzin z dziećmi, seniorów i letników, z dostępem do jeziora i dużą ilością zieleni. Taki plan zagospodarowania poprzemysłowych terenów na północy miasta, po dawnej cukrowni, ma architekt Sonja Pilarczyk związana z przedsiębiorstwem Budmix. Między inwestorem, który jest właścicielem terenu, a Miastem podpisany został list intencyjny określający ogólne kierunki współpracy w zakresie m.in. skomunikowania tego terenu.


Na blisko 20-hektarowej działce inwestor zamierza wybudować osiedle na wzór skandynawski: po kilka domków tworzących sąsiedzkie enklawy otoczone zielonymi korytarzami, z miejscami zabaw dla dzieci, częścią handlowo-usługową w centrum, specjalną strefą przystosowaną dla seniorów oraz z przedszkolem. – To ma być modelowe osiedle skrojone na miarę potrzeb mieszkańców. Przyjemne, blisko natury, z niskimi kosztami eksploatacji, gdzie dzieci będą mogły się bezpiecznie bawić, a sąsiedzi nie będą dla siebie anonimowi – wyjaśnia Sonja Pilarczyk. Osiedle ma się nazywać „Cukrovnia” i nawiązywać do tradycji miejsca. - To właśnie historia naznaczona słodyczą nadała nam kierunek w projektowaniu. Ten kierunek to budowa poczucia bezpieczeństwa, spokój myślenia o przyszłości. To, co prywatne i to, co wspólne w najlepszych proporcjach. „Cukrovnia” ma być miejscem innym od wszystkich - dodaje. Osiedle ma powstawać etapami.

 

Zdaniem prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego: „stworzenie atrakcyjnego miejsca na przedmieściach Konina pozwoli nadać tej części miasta nową funkcję – spokojnego i bezpiecznego miejsca do życia i, dzięki dostępowi do jeziora, do wypoczynku”. Miasto ma bowiem plany, by właśnie w Łężynie stworzyć miejską plażę. Byłoby to możliwe dzięki przejęciu na rzecz Miasta terenów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), w tej chwili trwają w tej sprawie rozmowy. Inwestor z kolei planuje, że otworzy dla mieszkańców swój teren nad jeziorem, gdzie ma plany stworzenia mariny i plaży wraz z gastronomią.

 

Podpisanie listu intencyjnego było efektem blisko rocznych rozmów inwestora z miastem i trwających tyle samo czasu prac projektowych.

Nowe spojrzenie na Cukrownię


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)