Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 30.05.2020 r. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Ocena: 1
1 0

Test na obecność koronawirusa 'Test&Go' już działa!

05.05.2020 21:34 (25 dni temu)

Test na obecność koronawirusa 'Test&Go' już działa!

Pierwszy, wojskowy punkt pobierania wymazów już działa. Punkt będzie dostępny w Krotoszynie do 6.maja. Kierowcy i pasażerowie mogą zbadać się metodą „drive-thru” (bez wysiadania z samochodu). Próbki na obecność koronawirusa pobierają żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


TEST&GO, bo tak nazywa się punkt, w którym można wykonać test na obecność koronawirusa, aktualnie znajduje się na Placu Targowym w Krotoszynie. To pierwszy tego typu mobilny punkt wymazowy. Próbki pobierają odpowiednio przygotowani do tego typu zadań żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz specjaliści z innych rodzajów sił zbrojnych, a także pracownicy Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych.

 

Test&GO powstał na bazie kontenerów i przez najbliższe trzy dni będzie działać w godzinach od 10-18 w Krotoszynie. W poniedziałek, oficjalnego otwarcia punktu dokonał wojewoda wielkopolski – Łukasz Mikołajczyk. Po trzech dniach, planowane jest przeniesienie i uruchomienie punktu w Kaliszu.  Na badanie trzeba zarezerwować sobie około 15 minut. Gdy pojawiła się inicjatywa, by zbudować punkt TEST&GO, rozpoczęliśmy rekonesans. Wspólnie z wojewodą wielkopolskim, stwierdziliśmy, że krotoszyńskie targowisko będzie odpowiednim miejscem do przeprowadzania badań, ponieważ zależało nam na tym, by nie zakłócać funkcjonowania ruchu drogowego. Moi żołnierze w pełni wybudowali ten punkt. Z kolei w porozumieniu ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną ustaliliśmy procedury według których możemy pobierać wymazy. Mamy pełną infrastrukturę, która zabezpiecza funkcjonowanie personelu i pozwala oddzielić poszczególne strefy – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

 Na placu wymazowym wyznaczonych jest pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Jeśli wynik będzie pozytywny, taka osoba zostanie poinformowana o tym telefonicznie przez pracownika sanepidu. Wynik będzie można sprawdzić także na stronie internetowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy pomocy kodu wydanego podczas badania.


 
Wymazy  pobierane są od osób wcześniej wskazanych przez Sanepid (na wniosek wojewody). Aby poddać się badaniu, należy wypełnić ankietę oraz przejść kwalifikację. Próbka pobierana jest po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Do badania mogą zgłosić się także osoby z objawami koronawirusa.

 

***


TEST&GO rozpoczęło swoje funkcjonowanie decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Punkty „Test&GO” będą organizowane przez wybrane brygady obrony terytorialnej oraz żołnierzy innych rodzajów sił zbrojnych. „Test&GO” będą wykorzystywane regionalnie – zgodnie z wnioskami kierowanymi przez wojewodów.
 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


UWAGA, POLICJA OSTRZEGA! Od czerwca zmienią się limity zarobków na emeryturze i rencie. Sprawdź, ile możesz sobie dorobić! CZWARTY ETAP ZNOSZENIA OBOSTRZEŃ W POLSCE Od 18 maja wraca podstawowy rozkład jazdy MZK oraz wprowadzone będą nowe limity pasażerów w autobusach POLICJANCI Z KLECZEWA URATOWALI ŻYCIE 26-LATKA Kolejny punkt TEST & GO w Ostrowie! MZK uruchamia nową linię - 68 Piąty punkt TEST & GO działa w Pleszewie Ks. prał. dr Zbigniew Cabański nowym wikariuszem biskupim Jeszcze nie rozliczyłeś PIT-a?