Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 20.04.2024 r. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Ocena: 15
15 0

Ekonomia w czasie zarazy (2), czyli jak nie płacić ZUS-u przez trzy miesiące?

Konin 05.04.2020 23:58

Ekonomia w czasie zarazy (2), czyli jak nie płacić ZUS-u przez trzy miesiące?

Jednym z bardzo ważnych (i słusznych) elementów tzw. tarczy antywirusowej jest możliwość zwolnienia niektórych przedsiębiorców (i nie tylko) z płacenia daniny dla ZUS wraz z ubezpieczeniem zdrowotnym przez trzy miesiące (marzec, kwiecień i maj).
Ważne! Niniejszy tekst skierowany jest do najdrobniejszych przedsiębiorców (firm jednoosobowych), ponieważ oni bardzo często sami prowadzą swoją księgowość i muszą liczyć tylko na siebie oraz do tych, którzy jakoś radzą sobie z komputerem podłączonym do Internetu.
      Ulga dotyczy także mikrofirm zatrudniających do 9 pracowników i osób duchownych. Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników z reguły mają swoich księgowych albo korzystają z usług biur rachunkowych i sobie poradzą. Nie wiem jak z osobami duchownymi, ale wierzę że też sobie poradzą. Zresztą procedura występowania o ulgę jest bardzo podobna, inne są tylko warunki jej otrzymania.


Komu przysługuje ulga?  


(1) Przedsiębiorcom, którzy prowadzili pozarolniczą działalność przed 1 lutego 2020 r. i opłacali składki za własne ubezpieczenie (zadłużenie w ZUS oznacza brak możliwości skorzystania z ulgi).


(2) Przedsiębiorcom, których przychód (wartość sprzedaży po prostu) nie przekraczał kwoty 15681 zł. w pierwszym miesiącu, za który składają wniosek (czyli w marcu 2020, jeśli wnoszą o ulgę od marca).


(3) Przedsiębiorcom, którzy złożą wniosek do ZUS do 30 czerwca 2020 r. i którzy – jeśli są do tego zobowiązani – będą skrupulatnie składali dokumenty rozliczeniowe za miesiące objęte ulgą. Wniosek można złożyć drogą elektroniczną, tradycyjną pocztą (radzę wysłać listem poleconym i zachować dowód nadania) lub wrzucić do skrzynki na dokumenty, która powinna znajdować przed lub w placówce ZUS (na osobisty kontakt z urzędnikiem ZUS i potwierdzenie złożenia dokumentu raczej bym nie liczył).

 

Co zyska przedsiębiorca?


Trzymiesięczne zwolnienie od składek wysyłanych dotąd do ZUS, ale od najniższej podstawy ich wymiaru. W przypadku klasycznego ZUS będzie to kwota prawie 4300 zł. Co ważne przedsiębiorca będzie w takiej sytuacji, jakby składki normalnie płacił (zapłaci je za niego po prostu – wyjątkowo -państwo).

 

Co przygotować przed złożeniem wniosku?


(1) Upewnić się, ze mamy profil zaufany (jeśli nie, to zapraszam tutaj) i ZUS PUE (jeśli nie, to zapraszam pod tutaj).


(2) Jeżeli mamy ZUS PUE to warto przypomnieć sobie (lub znaleźć) login i hasło dostępu. Tak samo należy postąpić w przypadku profilu zaufanego ze szczególnym zwróceniem uwagi na przypomnienie sobie jaki mamy kanał autoryzacji profilu.

 

(3) Zaksięgować ostatni miesiąc i sprawdzić jaki przychód (wartość sprzedanych towarów i usług) osiągnęliśmy w marcu 2020.r.

 

(4) Przygotować takie dane jak NIP, PESEL, nr rachunku bankowego oraz… kod PKD swojej działalności (znajdziemy go np. w CEIDG pod swoim NIP-em w rubryce: dane dodatkowe).

 

(5) Przygotować sobie kubek kawy lub herbaty i włączyć komputer…

 

Kiedy wypełniać wniosek?

 

Z mojego doświadczenia wynika, żeby nigdy nie robić tego na ostatnią chwilę, bo tak robi większość rodaków i serwery ZUS-u mogą się „zagotować”. Żeby ominąć „mulenie” programu warto robić takie rzeczy późnym wieczorem; najlepiej w weekend. Wtedy ranne ptaszki i księgowi już śpią albo się wyluzowują, a pracownicy biur rachunkowych mają wolne i nie siedzą przed służbowymi komputerami.

 

Faza wstępna, czyli rozgrzewka

 

(1) Najpierw zaglądamy tutaj i szukamy, zjeżdżając kursorem w dół strony, punktu – „Jak złożyć wniosek”. W ostatnim podpunkcie tej części znajdziemy (napisany zieloną czcionką) odnośnik zatytułowany – „Do wniosku elektronicznego musisz załączyć informacje wymagane… itd.” Klikamy w ten załącznik i zapisujemy na dysku swojego komputera (w jakimś sensownym, łatwym do odnalezienia miejscu). Ponieważ jest to plik arkusza kalkulacyjnego Excel po wypełnieniu dokument zapisujemy jako plik PDF.

 

(2) Wypełniamy załącznik. Wpisujemy nasz kod działalności PKD i wypełniamy pozostałe pola w odpowiednich miejscach znakami „X”. Dla firmy jednoosobowej druk po wypełnieniu powinien wyglądać tak, jak na ilustracji poniżej. Na ilustracji widać PKD praktyki pielęgniarskiej, ale wy musicie wpisać swój!

 

 

(3) Wniosek można również wydrukować i wypełnić ręcznie, a następnie zrobić jego skan lub zdjęcie i umieścić gdzieś w wiadomym miejscu na dysku naszego komputera. Ten załącznik będzie nam niedługo bardzo, ale to bardzo potrzebny.

 

Instrukcja złożenia wniosku o zwolnienie ze składek ZUS krok po kroku

 

Jedna rada na początek – wydrukujcie sobie tę instrukcję, a praca będzie szła o wiele sprawniej. Ideałem jest „bawić się” w składanie wniosku w dwie osoby. Jedna czyta na głos instrukcję, a druga działa przy komputerze.


 

(1) Wchodzimy na stronę logowania ZUS PUE (PUE czyli Platforma Usług Elektronicznych). 

 

(2) Wpisujemy login i hasło, a następnie klikamy – zaloguj się. Można też skorzystać z innych, dostępnych i widocznych form logowania.

 

(3) U góry, po prawej stronie ekranu szukamy zakładki „Płatnik” i w nią klikamy.

 

(4) Po lewej stronie ekranu szukamy zielonego prostokąta z napisem „Panel płatnika”, a następnie na dole po lewej stronie odnajdujemy taką mało widoczną strzałkę wskazującą – w dół. Najeżdżamy kursorem na strzałkę i czekamy aż pojawi się pole - „Dokumenty i wiadomości” (sprytnie schowane nieprawdaż?) i klikamy w to pole. Proszę pamiętać, że opisuję to co widać na ekranie mojego komputera. Jeżeli siedzicie przed gigantycznym ekranem telewizora będziecie widzieć dużo więcej.

 

(5) Tym razem (dla odmiany) szukamy górnej, też mało widocznej strzałki wskazującej – w górę. Najeżdżamy na nią kursorem i czekamy aż ponownie pojawi się pole – „Dokumenty i wiadomości”. Pod tym polem, na czwartym miejscu zobaczymy tym razem białe pole – „Dokumenty robocze”. Oczywiście klikamy w nie drżąc z niecierpliwości co będzie działo się dalej.

 

 

(6) Na dole, na środku strony znajdziemy zielone pole o obiecującej nazwie – „Utwórz nowy”. Klikamy w nie.

 

(7) Przerwa na łyk herbaty lub kawy, ale nic mocniejszego, bo operacja wysłania wniosku może nie skończyć się sukcesem.

 

(8) Jesteśmy na karcie – „Wybór typu dokumentu”. I dobrze. Po prawej stronie znajdziemy, napisane wytłuszczoną (pogrubioną) czcionką hasło – „Zaznacz/odznacz wszystkie”. Klikamy w niebieski kwadracik ze znakiem parafki, zwanej tez ptaszkiem albo fajką. Prawie jak w pokoju tajemnic.

 

(9) Teraz w pierwszym rzędzie po lewej stronie szukamy pustego kwadracika z napisem – „Układy, odliczenia, umorzenia”. Jest? OK. najeżdżamy na niego kursorem i klikamy wstawiając parafkę-ptaszka.

 

(10) Prawie na dole strony znajdziemy blade kółeczko z napisem – „Wniosek RDZ”. Bingo! To nasz wniosek o zwolnienie z ZUS-u.  

 

(11) Klikamy w kółeczko zaznaczając w ten sposób nasz wybór. Stanie się takie bardziej niebieskie.

 

(12) Teraz zjeżdżamy na dół strony i szukamy pola z wielce obiecującym napisem – „Utwórz dokument” i… oczywiście klikamy. Proszę Państwa jesteśmy na ostatniej prostej.

 

(13) Jesteśmy na pierwszej stronie wniosku. Pola dotyczące wnioskodawcy, czyli nas, powinny być wypełnione. Jeśli tak nie jest należy je uzupełnić i poprawić to, co wymaga poprawy.

 

(14) Na górze strony znajdziemy mało widoczne pole – „Strona 2”. Klikamy na nie by znaleźć się na następnej stronie zatytułowanej dumnie – „Treść wniosku”.

 

(15) Po lewej stronie widzimy trzy bladoniebieskie kwadraty. Jednoosobowe firmy klikają w kwadrat środkowy wstawiając tam znak „X”.

 

(16) Takie same znaki wstawiamy w kwadraty oznaczające trzy miesiące. Trochę niżej po prawej stronie znajduje się długi bladoniebieski prostokąt, w który należy wpisać kwotę (w postaci liczby oczywiście) naszego przychodu za marzec 2020 r.

 

(17) Teraz spoglądamy na górę strony i szukamy zielonego pola z napisem – „Sprawdź”. Klikamy w nie i jeśli wyświetli się komunikat – „Weryfikacja przebiegła poprawnie” klikamy w komunikat zakończ i jesteśmy prawie w niebie.  

 

(18) Teraz u góry szukamy zielonego pola z napisem – „Zapisz” i zapisujemy wniosek klikając w komunikat – „Zamknij”, po czym klikamy w zielone pole – „Zamknij” w prawym górnym rogu i zatwierdzamy – „Tak”, przechodząc w ten sposób do karty – „Szczegóły dokumentu roboczego”.

 

(19) Na dole strony szukamy napisanego pogrubioną czcionką zielonego pola z napisem – „Załączniki” i zjeżdżamy niżej w pole, którego do tej pory nie było widać (tak jest na ekranie mojego komputera). Niżej, po prawej stronie znajdziemy zielone pole z napisem – „Dodaj załączniki”. Klikamy w nie.

 

(20) W naszym komputerze szukamy wcześniej przygotowany załącznik i poprzez komendę otwórz załączamy go do naszego wniosku.

 

(21) Jeśli w polu – „Załączniki” pojawi się nowa pozycja to znaczy, że wszystko jest OK.

 

(22) Teraz przystępujemy do ostatniej fazy całego „nieskomplikowanego” procesu składania wniosku, czyli jego wysyłki do ZUS. W tym celu na dole strony szukamy zielonego pola z napisem – „Wyślij” i klikamy w nie. Potwierdzamy zapoznanie się z komunikatem, który się wyświetli i klikamy OK.

 

 

(23) Jesteśmy w karcie – „Wybór sposobu przesłania odpowiedzi z ZUS”. Najsensowniej będzie wybrać pierwszą opcję, czyli przesłanie odpowiedzi w formie elektronicznej poprzez portal PUE ZUS. To pole jest domyślnie zaznaczone więc potwierdzamy kliknięciem OK.

 

(24) Znajdujemy się w opcji – „Autoryzacja usługi biznesowej”. Najwygodniej będzie wybrać pierwsze zielone pole na dole, czyli – „Podpis ePUAP” i tak robimy klikając w to pole.

 

(25) Następnie potwierdzamy przekierowanie na platformę ePUAP.

 

(26) Logujemy się na profilu zgodnie z instrukcjami (są dość czytelne) i podpisujemy nasz dokument.

 

(27) Na profilu ZUS pojawi się wynik operacji wysyłania dokumentu. Mam nadzieję, że będzie to wynik pozytywny. Klikamy „OK.”. Wylogowujemy się z portalu ZUS PUE.

 

(28) Było to łatwe, proste i przyjemne? Nie? No dobrze, ale się udało.

 

(29) Teraz, co kilka dni, zaglądamy na nasz profil ZUS PUE i sprawdzamy, czy jest jakaś odpowiedź z ZUS w skrzynce odbiorczej.

 

Jacek Wiśniewski (kontakt z autorem - mawi@mawi.konin.pl)

PS.
Szanowni Państwo, jeśli ten tekst pomógł Wam w złożeniu wniosku to bardzo się cieszę. Jeśli jesteście zainteresowani złożeniem wniosku do ZUS o świadczenie postojowe i czekacie na podobną instrukcję bardzo proszę o zaznaczenie zielonej rączki przy ocenie tekstu (prawy górny róg). Będę wiedział, że mój trud nie idzie na marne, a też chcę jakoś pomóc.  

 

Małgosia Data: 06.04.2020 16:09 ID:12146
Dzień dobry, narzekają Państwo na ceny maseczek i słusznie. Pracuję w firmie krawieckiej, szyjemy aktualnie maseczki ochronne, wielorazowe, dwuwarstwowe - fizelina medyczna i bawełna 100%. Tkaniny posiadają atesty - certyfikat OEKO TEX - akceptowany przez Krajowego Konsultanta Medycznego. . Część maseczek nasza firma przekazała szpitalom, a część sprzedajemy, aby pokryć koszty produkcji. Zależy nam na utrzymaniu pracowników w tym trudnym czasie. W odpowiedzi na spekulacyjne ceny możemy sprzedać ale ilość zamówienia to min. 10szt, cena 4zł/szt. Do ceny należy dodać wysyłkę - paczkomat 13zł, kurier 20zł. Kontakt 602 411 451, email: malgosia.bankowska@gmail.com

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)