Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 27.07.2021 r. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa

Ocena:

Raport z 31 marca w sprawie działań mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2

01.04.2020 09:00

Raport z 31 marca w sprawie działań mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2

Informacja Prezydenta Konina o działaniach podejmowanych w Koninie w związku ze stanem epidemii z 31 marca:


1. Przywracamy sprzedaż warzyw, owoców, żywności prowadzoną w otwartych punktach sprzedaży (stragany, kramy) na miejskich targowiskach. Odwołałem się od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Koninie, który nakazał zamknięcie takich miejsc w dniem 28 marca br. Powołując się na wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego,  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zmienił jednak zalecenia co do prowadzenia otwartych punktów sprzedaży. Kupcy mogą nadal handlować. Robiąc zakupy pamiętajcie jednak Państwo o zasadach bezpieczeństwa – najlepiej jedna osoba przy straganie oraz o utrzymywaniu odległości między klientami 1-1,5 m. O czystość i higienę na targowisku dba PGKiM sp. z o.o., który wdrożył zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszystkie zalecenia GIS, ograniczenia, wytyczne wprowadzone w związku ze stanem epidemii muszą być przestrzegane również przez kupców.

 

Zgodnie z dzisiejszymi zaleceniami rządu dotyczącymi ograniczenia dostępów do parków – od jutra zamykamy Park im. F. Chopina w Koninie. Mieszkańcy nie będą też mogli korzystać z rowerów miejskich.

 

Kupiliśmy maseczki, płyny dezynfekcyjne i rękawice dla służb i inspekcji.

 

Wyznaczyliśmy miejsca odbywania kwarantanny dla ratowników medycznych.

 

Przekazaliśmy środki ochrony dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

 

Koordynujemy pomoc dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie.

 

Piotr Korytkowski
Prezydent Miasta Konina

 

2. Depesza o targowisku:

 

Kupcy prowadzący stragany i kramy na konińskich targowiskach mogą pracować normalnie. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, powołując się na wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), zmienił zalecenia co do prowadzenia otwartych punktów sprzedaży.


– Odwołałem się od decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który z dniem 28 marca nakazał zamknięcie straganów i kramów z żywnością. Otrzymałem informację, że jednak taki handel jest możliwy przy utrzymaniu rygoru sanitarnego, jeśli tak zdecyduje zarządca targowiska. Przywracamy zatem sprzedaż prowadzoną na świeżym powietrzu – informuje prezydent Konina Piotr Korytkowski.

 

Zalecenia GIS wskazane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru dotyczą: zasad higieny rąk, oddychania i zabezpieczenia przed kaszlem; zasad bezpieczeństwa żywności; ograniczenia kontaktu z każdą osobą, która ma objawy chorobowe, tj. gorączka, kaszel, duszności; zachowania bezpiecznej odległości klient-klient, klient-sprzedawca, sprzedawca-sprzedawca (min. 1,5 metra); w miarę możliwości korzystanie głównie z płatności bezgotówkowych w placówkach handlowych. Sanepid wskazuje też obowiązki zarządców targowisk w kwestii utrzymania porządku i czystości. - Teren jest regularnie sprzątany, toalety są częściej myte i dezynfekowane, wprowadzono informacje o odstępach między klientami. Realizujemy zalecenia GIS. Ważne, żeby kupcy mogli prowadzić handel, bo dla wielu z nich to jedyne źródło utrzymania, a dla klientów okazja, by zaopatrzyć się np. w świeże warzywa i owoce – dodaje prezydent Korytkowski. PGKiM umieścił na tablicach informację, by klienci robili zakupy przy stoiskach pojedynczo i zachowywali między sobą odstępy 1-1,5 metra. Zgodnie z podanymi dziś zaleceniami rządu obowiązuje ograniczenie – 3 osoby do jednego straganu/stoiska.  

 

Prezydent podkreśla, że wszyscy prowadzący tego typu sprzedaż muszą stosować się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz innych ograniczeń, warunków i zaleceń wprowadzonych w związku ze stanem epidemii.

 

W Koninie działają dwa miejskie targowiska: przy ul. 11 Listopada i przy ul. Chopina - tzw. Zieleniak. W sumie sprzedaż prowadzi tam około 30 kupców. Targowisko w starej części Konina należy do Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)