Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 26.04.2024 r. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Ocena:

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania własnościowego - to możliwe?

27.03.2020 19:30

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania własnościowego - to możliwe?

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania to jeden ze sposobów na spełnienie marzenia o własnym domu. Taka forma zobowiązania nie brzmi jednak zachęcająco. Wiele osób obawia się, że podpisując umowę kredytową zabezpieczoną w taki sposób, naraża się na utratę nieruchomości. Jak w rzeczywistości wygląda kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania? Czy jest to zawsze dobre wyjście? Kiedy lepiej zrezygnować z takiej opcji? Odpowiadamy!


Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie, które znacząco obciąża miesięczny budżet domowy. Jest to jednak często jedyną opcją, żeby sfinansować remont lub wybudować wymarzony dom rodzinny. Jest jednak wiele czynników, które powodują, że nie łatwo jest dostać kredyt hipoteczny. Warunek pozytywnie rozpatrzonego wniosku kredytowego to posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej oraz wkładu własnego. Co, jeśli jednak nie jesteś w stanie zgromadzić odpowiedniej ilości oszczędności, a Twoja sytuacja finansowa nie jest doskonała?

 

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania – jak to działa?


Banki zdają sobie sprawę z tego, że klienci niekiedy mają problem z przedłożeniem odpowiednio wysokiej kwoty wkładu własnego, a ich ocena zdolności kredytowej nie jest wystarczająco przekonująca dla analityków. W takiej sytuacji dostępne jest jednak alternatywne rozwiązanie: kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania. Zwrot ten, chociaż powszechnie używany, może być mylący. W rzeczywistości mieszkanie nie jest zastawiane, a jedynie zostaje wpisana na nim hipoteka.


 
Hipoteka to obciążenie na nieruchomości, które wpisane jest w księdze wieczystej. Nie oznacza ono jednak, że właściciel mieszkania musi przestać z niego korzystać. Dopóki spłaca kredyt terminowo, wpis hipoteczny nie ma dla niego dużego znaczenia. Problem rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy przestanie się spłacać kredyt. W takiej sytuacji bank będzie miał bowiem prawo domagać się swoich roszczeń z mieszkania. W ostateczności będzie mógł więc je sprzedać, aby wziąć dla siebie środki z kredytu jako formę zwrotu pożyczonych środków.


 
Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania – na co możesz wydać?


Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania, tak samo, jak każdy inny kredyt hipoteczny, możesz wydać wyłącznie na określone cele. Z pożyczonych środków możesz zakupić nieruchomość, przeprowadzić remont, wybudować dom, kupić lub wybudować garaż, a także zainwestować w działkę budowlaną. Nie możesz jednak wydać tych pieniędzy na cele niepowiązane z nieruchomościami. Musisz więc dokładnie wiedzieć, w jakim celu zaciągasz kredyt hipoteczny.


 
Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania – na co zwrócić uwagę?


Zanim zdecydujesz się zaciągnąć kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania, musisz dokładnie przeanalizować warunki oferty przedstawionej przez bank. Na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę?


•    oprocentowanie,
•    prowizje,
•    opłaty przygotowawcze,
•    warunki zmiany harmonogramu spłaty kredytu,
•    zasady dokonania wpisu na hipotece,
•    koszty ubezpieczenia kredytu,
•    koszty opłacenia dodatkowych produktów bankowych,
•    RRSO.
 
Pamiętaj, że najważniejszym parametrem, na który powinieneś zwracać uwagę, jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To właśnie ten parametr najbardziej całościowo ujmuje koszty kredytu hipotecznego. Na jego podstawie możesz jak najbardziej efektywnie porównywać oferty kredytów między sobą.


 
Warto również przyjrzeć się warunkom wakacji kredytowych, które być może będziesz musiał wziąć w czasie trwania zobowiązania. Ponieważ kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem wieloletnim, nigdy nie wiesz, jak będzie wyglądać Twoja sytuacja finansowa za kilka lat. Dobre warunki wakacji kredytowych powodują, że nie będziesz musiał obawiać się szybkiej utraty mieszkania, pod zastaw którego wzięte będzie zobowiązanie. 


 
Pamiętaj też, aby dokładnie przeanalizować warunki promocyjne, które przedstawia bank. Niekiedy, żeby z nich skorzystać musisz na przykład dokupić wskazane produkty bankowe. Jeśli nie zrealizujesz tych wymagań, kredyt może okazać się droższy, niż zakładałeś.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)