Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 27.07.2021 r. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa

Ocena:

„Kiedyś walczyli o naszą wolność- my dziś zadbamy o ich zdrowie”

27.03.2020 19:08

„Kiedyś walczyli o naszą wolność- my dziś zadbamy o ich zdrowie”

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają nie tylko pograniczników, szpitale czy policję. Dystrybuują żywność a także opiekują się  weteranami i seniorami z Domu Pomocy Społecznej.


Szczególną grupą, którą terytorialsi wspierają w dobie walki z koronawirusem są weterani i osoby starsze. Seniorzy znajdują się w grupie największego ryzyka zarażenia COVID-19. Weterani i seniorzy chętnie korzystają ze wsparcia żołnierzy zarówno w Wielkopolsce, jak i  na terenie Ziemi Lubuskiej. Wsparcie polega na codziennym kontakcie telefonicznym oraz odpowiedzi na ich podstawowe potrzeby. Głównym celem podejmowanych działań jest ograniczenie ekspozycji tych osób na kontakt z potencjalnymi nosicielami wirusa.


Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej dostarczyli zakupy pani Janinie Gruszczyńskiej- Jasiak ps. „Janka”- weterance Powstania Warszawskiego. Pani Janina urodziła się w Warszawie w 1922 roku a od ponad czterdziestu lat mieszka w Poznaniu. Podczas wojny była sanitariuszką Batalionu „Wigry”.


Terytorialsi zrobili również zakupy i dostarczyli je do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej (Dom Weterana), bo w trudnym czasie żołnierze WOT wspierają także osoby niepełnosprawne, samotnie wychowujące dzieci, a także  poddane kwarantannie.


Osobą odpowiedzialną za kontakt z weteranami w 12 WBOT jest szer. Marcin Mrówka – członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (okręg wielkopolski). W Poznaniu znany ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań – Weterani są dla nas – żołnierzy bardzo ważni. To oni walczyli kiedyś o naszą wolność. Teraz możemy im się odwdzięczyć i zadbać o ich zdrowie. Z powodu koronawirusa nie możemy ich bezpośrednio odwiedzić, bo nie chcemy narażać ich zdrowia. Zakupy przekazujemy w miejscach bezpiecznych, ich opiekunom lub pozostawiamy je  pod  drzwiami. Działamy według procedur. 


Terytorialsi odwiedzający osoby pozostające w domach nie ograniczą się jedynie do pozostawienia im żywności. Znajdują także czas na rozmowę telefoniczną, podczas której analizują sytuację i określają ich dalsze potrzeby. Działania pomocowe prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”. 

 

****


Zadania terytorialsów obejmują między innymi dostawy żywności i leków, w tym zakupy.  Żaden żołnierz WOT nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad WOT. Żołnierze WOT wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych wyróżniają się następującymi detalami:  na lewym ramieniu oznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”; oliwkowy beret; mundur żołnierza Wojska Polskiego. Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.

„Kiedyś walczyli o naszą wolność- my dziś zadbamy o ich zdrowie”
Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)