Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 27.07.2021 r. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa

Ocena: 1
1 0

Raport z 25 marca w sprawie działań mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2

25.03.2020 17:50

Raport z 25 marca w sprawie działań mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2

Informacja prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego o sytuacji w mieście w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2:


1. Wczoraj stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w naszym regionie.


2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie wydał dziś nakaz zamknięcia wszystkich miejsc sprzedaży z punktów otwartych (stragany, kramy na wolnej przestrzeni) zlokalizowanych na targowisku. Zamknięcia punktów należy dokonać z chwilą wyprzedania towarów łatwo psujących się, które naraziłyby sprzedających na znaczne straty finansowe, lecz nie później niż do dnia 28.03.2020 r.
Zakaz handlu w dalszym ciągu nie dotyczy obiektów o infrastrukturze zamkniętej, tj. budynków stałych (zlokalizowanych na targowiskach), dla których sprzedawcy przyjęli szczególne procedury ostrożności w zakresie ochrony własnej i klientów przed możliwością zarażenia się wirusem. PGKiM złożył osobom prowadzącym sprzedaż w otwartych punktach propozycję, by skorzystały z wolnych boksów. W tej chwili trwają rozmowy.   


3. Nieodpłatne porady prawne wyłącznie przez telefon. Z uwagi na komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości tymczasowo zawieszone zostały - od dnia 26 marca 2020 r. do odwołania – porady prawne udzielane osobiście we wszystkich punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego działających na terenie Konina. Porady będą udzielane wyłącznie telefonicznie. Odwołane zostają wszystkie wcześniej umówione wizyty w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej oraz punktach nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie Miasta Konina. Aby ustalić termin udzielenia porady lub świadczenia poradnictwa obywatelskiego - prosimy o kontakt pod nr tel. 63 240-13-72  (w godzinach 7.30-15.30) lub mailowy: pawel.pyrzynski@konin.um.gov.pl
Dokumenty potrzebne do uzyskania porady prawnej są na naszej stronie www.konin.pl lub na stronie darmowapomocprawna.ms.gov.pl.


4. Wprowadziliśmy nowe zasady bezpieczeństwa w autobusach MZK. Jednorazowo w autobusie może przebywać ograniczona liczba pasażerów. Od dziś MZK wycofał z obsługi kursów najmniejsze autobusy 10-metrowe.


5. Przypominam Państwu o ograniczeniach w pracy urzędu i jednostek. Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje wyłącznie rejestrację urodzeń i zgonów. W sprawie zamówienia ślubu cywilnego i innych zaświadczeń oraz  wydawania metryk prosimy umawiać się telefonicznie lub e-mailowo. Zarówno w USC, jak i w budynku urzędu przy pl. Wolności ustawiliśmy wrzutnie na pisma.


6. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Szkoła Podstawowa przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie nie prowadzą zajęć (od 26 marca do 10 kwietnia). Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna również w tym czasie nie prowadzi zajęć diagnostycznych, terapeutycznych, wspierających. Jak informowałem wczoraj, poradnia przez telefon służy natomiast pomocą osobom potrzebującym wsparcia w tym trudnym czasie związanym z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.


7. Wykonujemy polecenia i decyzje rządu w kwestii zawieszenia działalności: szkół, przedszkoli, żłobka, a także placówek dziennych pomocy społecznej.


8. Doposażyliśmy strażaków OSP Chorzeń w środki ochrony osobistej.


9. Przekazaliśmy namiot dla Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie z przeznaczeniem na punkt zmiany odzieży dla ratowników medycznych.


10. Doposażyliśmy pracowników Banku Żywnościowego w Koninie w środki ochrony osobistej. Pozyskaliśmy z Banku prowiant, który przekazaliśmy ratownikom medycznym, druhom OSP Chorzeń oraz funkcjonariuszom Straży Miejskiej pełniącym służbę.


11. Zamówiliśmy systemy nagłaśniające do nadawania komunikatów, które zostaną zamontowane na pojazdach Straży Miejskiej (informacja dla mieszkańców).


12. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Konina radni jednogłośnie zdecydowali o wsparciu finansowym dla konińskiego szpitala. Przekażemy 100 tys. złotych na zakup samochodu do przewożenia próbek badawczych oraz materaców przeciwodleżynowych. Jednogłośnie radni przyjęli propozycję, by rodzice nie płacili za pobyt dziecka w żłobku miejskim w sytuacji, kiedy placówka zawiesza lub zamyka swoją działalność. Odpłatność ta będzie proporcjonalna do liczby dni, w których dziecko przebywało w placówce.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)