Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 27.07.2021 r. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa

Ocena: 1
1 0

XXIII Sesja Rady Miasta Konina

25.03.2020 14:07

 XXIII Sesja Rady Miasta Konina

Podsumowanie dzisiejszej rady miasta:


1. 100 tys. złotych od miasta dla szpitala na walkę z koronawirusem SARS-CoV-2

 

2. Koniński samorząd wesprze Wojewódzki Szpital Zespolony w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Radni, którzy obradowali dzisiaj w ratuszu, jednogłośnie byli za przekazaniem placówce 100 tys. złotych.

Pieniądze będą przeznaczone na kupno samochodu służącego do transportu próbek badawczych do laboratorium w Poznaniu. Za pozostałą kwotę szpital kupi materace przeciwodleżynowe dla chorych przebywających na oddziale zakaźnym w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Na bieżące zakupy przeznaczymy też 150 tys. złotych z rezerwy celowej na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego – wyjaśnił prezydent Konina Piotr Korytkowski, przedstawiając radzie tę propozycję. 


3. 12 głosami za radni przyjęli też uchwałę określającą pobieranie opłat za pobyt dziecka w miejskim żłobku w sytuacji, kiedy placówka zawiesza lub zamyka działalność. Przypomnijmy, na skutek pandemii koronawirusa w związku z poleceniem wojewody z 11 marca placówka zawiesiła działalność. Zgodnie z podjętą dziś decyzją - rodzice lub opiekunowie prawni dziecka nie zapłacą za te dni, w których żłobek nie świadczył usług. 


Biorąc pod uwagę obecną sytuację i inne kryzysowe przypadki  powodujące zawieszenie działalności placówki, możliwy będzie zwrot opłaty za pobyt w części proporcjonalnej do liczby dni, w których żłobek nie świadczył usług – informuje prezydent. Obecnie opłata za pobyt dziecka w żłobku miejskim wynosi 312 zł. Liczba miejsc w żłobku wynosi łącznie 179. Szacunkowe wyliczenie obniżenia dochodów za jedeń dzień zawieszenia działalności placówki wynosi 2 659,43 zł.


4. Prezydent poinformował też radnych, że miasto ma przygotowane propozycje ulg dla przedsiębiorców. – Są one zawarte w trzech obszarach - w zakresie podatków lokalnych, najmu miejskich lokali użytkowych oraz opłat za użytkowanie wieczyste. Jesteśmy przygotowani, by zaoferować pewne rozwiązania tak, by ulżyć przedsiębiorcom, szczególnie mikroprzedsiębiorcom. Jednakże czekamy na rozwiązania zawarte w ustawie i rozporządzeniach „tarczy antykryzysowej”, które mają być podane w piątek po to, aby nie dublować pewnych rozwiązań, które może zaoferować w tym momencie rząd – wyjaśnił Piotr Korytkowski. 


5. Dzisiejsze obrady Rady Miasta Konina były zorganizowane ze szczególnymi względami bezpieczeństwa. Wzięło w nich udział 12 spośród 23 radnych, prezydent Piotr Korytkowski oraz minimalna liczba pracowników urzędu potrzebna do obsługi posiedzenia. Stanowiska radnych były ustawione tak, by zachować większą odległość. Uczestnicy otrzymali maseczki, rękawiczki, mogli również skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk. Posiedzenie trwało około 50 minut. Na zakończenie sesji Przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Wojdyński przedstawił propozycję wprowadzenia zmiany w Statucie Miasta. Polega ona na dodaniu zapisu: „W sytuacjach szczególnych zagrożeń Przewodniczący Rady może zarządzić przeprowadzenie dyskusji i głosowania drogą elektroniczną”. Zmiana została przyjęta przez radnych jednogłośnie. 

xYz Data: 26.03.2020 04:29 ID:12129
To w Konine nie ma labolatorium, ktore moze zbadac probki?
doktor Data: 26.03.2020 17:25 ID:12133
Ale pytanie, to może w Golinie też ma być ?

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)