Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 26.04.2024 r. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Ocena: 1
1 0

Powiat koniński doceniony za innowacyjność.

Konin 01.03.2020 10:57

Powiat koniński doceniony za innowacyjność.

Powiat Koniński został wyróżniony w I edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd” za projekt „Wzmacnianie zastosowania TIK w Powiecie Konińskim – Integracja i harmonizacja baz danych oraz udostępnianie elektronicznych usług publicznych”.

 

Podczas Gali, która odbyła się w 26 lutego w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, nagrodę dla powiatu odebrał starosta koniński Stanisław Bielik wraz z Zofią Maślak - dyrektor Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz Eweliną Rapełą - naczelnik wydziału rozwoju i promocji


Realizowany z udziałem środków z WRPO projekt „Wzmacnianie zastosowania TIK w Powiecie Konińskim…” obejmuje dwa obszary: organizacyjny i inwestycyjny. Podejmowane działania służą podniesieniu jakości posiadanych zbiorów danych przestrzennych i wdrożeniu rozwiązań informatycznych zwiększających dostęp do elektronicznych usług publicznych w powiecie i 14 gminach – partnerach projektu.

 

Obecnie wszystkie rejestry prowadzone przez Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Koninie prowadzone są z wykorzystaniem zintegrowanych ze sobą programów. Praca na tak zgromadzonych danych jest zdecydowanie łatwiejsza, a przede wszystkim szybsza. Wymiernym efektem projektu jest Geoportal Powiatu Konińskiego obejmujący dane związane z szeroko pojętą geodezją oraz planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym dla całego obszaru powiatu. Dzięki ciągłej, bieżącej aktualizacji posiadanych danych, materiały o które wnioskują klienci urzędu, są udostępniane i wydawane w zdecydowanie krótszym czasie. Wiele czynności administracyjnych zostało zniwelowanych do minimum. Poprzez zastosowane technologie, wniosek może zostać rozpatrzony nawet bez konieczności wizyty w urzędzie. Uruchomiony system umożliwia wykonywanie płatności internetowych bezpośrednio z konta bankowego klienta, bądź za pomocą kodu BLIK.

 

- Na szczególną uwagę zasługuje usługa obsługi wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych. W ciągu roku do PODGiK wpływa przeciętnie ponad 5 tysięcy zgłoszeń prac. Oczekiwanie na opracowanie takiego zgłoszenia przed wprowadzeniem e-usług, trwało ok. 7 dni roboczych, a w przypadku szczególnie skomplikowanych – nawet 14 dni. Obecnie dla jednostkowych robót z danego zakresu, zgłoszonych drogą elektroniczną, oczekiwanie na materiały skróciło się tylko do 30 minut. Natychmiast po otrzymaniu informacji o płatności, wygenerowane automatycznie dane są gotowe do pobrania przez zgłaszającego pracę geodetę – mówi Zofia Maślak dyrektor PODGiK.

 

Zorganizowany przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej konkurs „Innowacyjny Samorząd” miał na celu promocję wszelkiego rodzaju innowacji wdrażanych przez samorządy terytorialne zarówno w zakresie funkcjonowania urzędów, jak i transportu, ochrony środowiska, edukacji, czy spraw społecznych. Do pierwszej edycji zgłoszone zostały aż 304 projekty przez 181 jednostek samorządu terytorialnego.

 

Konkurs przeprowadzono w pięciu kategoriach: duże miasta (powyżej 200 tys. mieszkańców), gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie oraz powiaty. W każdej z nich wyłoniono jednego zwycięzcę, a kilka projektów zostało wyróżnionych.

 

Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali: miasto Gdynia, gmina miejska Ciechanów, gmina miejsko-wiejska Grodzisk Mazowiecki, gmina wiejska Klembów oraz Powiat Toruński. W kategorii gminy miejsko-wiejskie finalistą została także Gmina Rychwał za projekt „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie gmin Golina, Rychwał, Tuliszków i Wierzbinek”.

 

Patronaty honorowe nad konkursem „Innowacyjny Samorząd 2020” objęli: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz  Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Marta J. Bagrowska


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)