Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 08.04.2020 r. Imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany

Ocena:

12. rocznica katastrofy wojskowego samolotu CASA

Poiwidz 29.01.2020 12:59

12. rocznica katastrofy wojskowego samolotu CASA

Delegcja 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego (3. SLTr), której przewodniczył dowódca płk pil. dr inż. Krzysztof Cur, uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających poległych żołnierzy, które odbyły się 23 stycznia br. na terenie 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu.


Przed pomnikiem poświęconym ofiarom katastrofy odczytany został Apel Pamięci oraz złożono wieńce i zapalono znicze.


Uroczystości poprzedziła msza święta polowa odprawiona w intencji ofiar.


W uroczystościach wzięli udział bliscy ofiar, kadra dowódcza Sił Zbrojnych RP, delegacje z jednostek wojskowych oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.


Tego samego dnia delegacja pilotów 8. Bazy Lotnictwa Transportowego (8. BLTr) z Krakowa zapaliła znicze na grobach załogi samolotu na cmentarzu rakowickim oraz na grobie śp. płk pil. Zdzisława Cieślika na cmentarzu w Olkuszu.


Z kolei 24 stycznia br. w 8. BLTr odbyły się uroczystości upamiętniające poległych lotników: odprawiono mszę świętą w intencji ofiar oraz zorganizowano uroczysty apel, podczas którego uczczono minutą ciszy pamięć ofiar katastrofy. podczas uroczystości odczytany został list dowódcy 3. SLTr: "Wydarzenia sprzed 12 lat cały czas są żywe w naszej pamięci. I takie pozostaną już na zawsze. Gdy z grona lotników odchodzi jeden żołnierz, jest to wielka strata i powód do smutku. Gdy odchodzi ich jednocześnie tak wielu, tak wybitnych i tak tragicznie, jest to strata niepowetowana, ogromna tragedia, a obok smutku pojawia się ogromny żal, uczucie osamotnienia, głębokiej zadumy i refleksji. Tragedia sprzed 12 lat doświadczyła nas boleśnie, ale też pozwoliła spojrzeć na Naszą służbę inaczej. Dziś jesteśmy bogatsi o te, nawet tak smutne doświadczenia. Z roku na rok nie ustajemy w wysiłkach by służba wszystkich lotników związana była z coraz mniejszym ryzykiem, coraz bardziej skuteczna i bezpieczna. W takim wymiarze, tragedia mirosławska jest dla całych Sił Powietrznych lekcją pokory, źródłem refleksji oraz sposobnością do wyciągania wniosków." Wojskowy samolot transportowy CASA C-295 o numerze bocznym 019 rozbił się 23 stycznia 2008 r. o godz. 19:07 przy podejściu do lądowania w Mirosławcu. Na pokładzie samolotu było czterech członków załogi i 16 oficerów Sił Powietrznych. Wojskowi wracali z konferencji poświęconej bezpieczeństwu lotów.


Pasażerami lotu byli:


- gen. dyw. pil. Andrzej Andrzejewski (dowódca 1 Brygady Lotnictwa Taktycznego)
- gen. bryg. pil. Jerzy Piłat (12 Baza Lotnicza)
- gen. bryg. pil. Dariusz Maciąg (21 Baza Lotnicza)
- płk Zbigniew Książek (22 Baza Lotnicza)
- płk pil. Wojciech Maniewski (40 Eskadra Lotnictwa Taktycznego)
- płk pil. Zdzisław Cieślik (1 Brygada Lotnictwa Taktycznego)
- ppłk Dariusz Pawlak (12 Baza Lotnicza)
- ppłk Piotr Firlinger (21 Baza Lotnicza)
- ppłk pil. Grzegorz Jułga (8 Eskadra Lotnictwa Taktycznego)
- ppłk pil. Robert Maj (1 Brygada Lotnictwa Taktycznego)
- ppłk Krzysztof Smołucha (Dowództwo Sił Powietrznych)
- ppłk Mirosław Wilczyński (1 Brygada Lotnictwa Taktycznego)
- mjr Grzegorz Stepaniuk (40 Eskadra Lotnictwa Taktycznego)
- mjr Karol Szmigiel (8 Eskadra Lotnictwa Taktycznego)
- mjr pil. Paweł Zdunek (8 Eskadra Lotnictwa Taktycznego)
- mjr pil. Leszek Ziemski (40 Eskadra Lotnictwa Taktycznego).


Za przelot odpowiadali doświadczeni żołnierze z 13 Eskadry Lotnictwa Transportowego z Balic:


- ppłk Jarosław Haładus,
- kpt. pil. Robert Kuźma,
- kpt. pil. Michał Smyczyński,
- chor. Janusz Adamczyk.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Koninie Zmarł 71 letni mężczyzna z Powiatu Konińskiego zarażony koronawirusem ZAOSTRZENIE OGRANICZEŃ W POLSCE! ZUS jest gotowy do realizowania tarczy antykryzysowej Ekonomia w czasie zarazy (2), czyli jak nie płacić ZUS-u przez trzy miesiące? NA KONIŃSKICH ULICACH CORAZ WIĘCEJ MUNDUROWYCH Kolejne zgony oraz nowe potwierdzone przypadki COVID-19 w naszym województwie RAPORT Z 27 MARCA W SPRAWIE DZIAŁAŃ MAJĄCYCH POWSTRZYMAĆ ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ KORONAWIRUSA SARS-COV-2 Poznań: zmarła kolejna osoba na COVID-19. Kilkanaście nowych potwierdzonych zachorowań Raport z 30 marca w sprawie działań mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2