Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 09.04.2020 r. Imieniny: Mai, Marcelego, Wadima

Ocena:

Sztandar dla 12 Wielkopolskiej Brygady WOT

Konin , Koło 27.01.2020 09:18

Sztandar dla 12 Wielkopolskiej Brygady WOT

Pułkownik Rafał Miernik - dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Stanisława Taczaka, odebrał z rąk Ministra Obrony Narodowej- Mariusza Błaszczaka, sztandar wojskowy.


26 stycznia 2020 roku, w dniu 101 rocznicy zaprzysiężenia Powstańców Wielkopolskich, na Placu Wolności w Poznaniu, 12 Wielkopolska Brygada OT, jako czwarta jednostka WOT otrzymała sztandar wojskowy.


„Sztandar, ten symbol odwagi i honoru, wyraża także wasz związek ze społecznością Poznania i województwa wielkopolskiego. Wypowiadając słowa roty, przekraczacie granicę, która dzieli rekruta od żołnierza, ale zarazem zaciągacie zobowiązanie na całe życie. Zobowiązujecie się do dochowania wierności Rzeczpospolitej, zapewnienia jej niepodległości i suwerenności, a narodowi bezpieczeństwa i pokoju. Życzę, abyście pod waszym sztandarem byli dumą społeczeństwa Wielkopolski” - napisał do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda.


Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w swoim przemówieniu podkreślił natomiast, że sztandar to symbol, który nawiązuje do wydarzeń sprzed 101 lat.  – „W tym miejscu powstańcy wielkopolscy, a w zasadzie żołnierze wielkopolskiej armii złożyli swoją przysięgę.


Wierność ojczyźnie - to wyróżniało poprzednie pokolenia, ale też wyróżnia dziś żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojska Polskiego” - mówił minister Mariusz Błaszczak.


„Wręczenie 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej sztandaru to najwyższy akt zaufania społeczeństwa do wojska i oddanie hołdu kultywowanym przez brygadę tradycjom jednostek ochotniczych i konspiracyjnych” - powiedział płk Rafał Miernik dowódca 12 brygady OT.


Dzień nadania sztandaru jednostce jest wielkim świętem ale wiąże się także z wielką odpowiedzialnością. Ojcem chrzestnym sztandaru 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest Jerzy Gogołkiewicz – wnuk generała Stanisława Taczaka (pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego i jednocześnie patrona brygady), a matką chrzestną – Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych. Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Dzień nadania sztandaru jednostce jest wielkim świętem ale wiąże się także z wielką odpowiedzialnością. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie jego utraty wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu. Wręczeniu sztandaru towarzyszyło zaprzysiężenie kilkudziesięciu rekrutów, którzy po złożeniu uroczystej przysięgi wojskowej rozpoczęli służbę w 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT.


***
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej nawiązuje do tradycji powstańców wielkopolskich oraz innych formacji ochotniczych i konspiracyjnych z lat 1918-1946. Patronem jednostki został gen. bryg. Stanisław Taczak, pierwszy dowódca powstania wielkopolskiego. Obecnie w szeregach wielkopolskich teryorialsów służy ponad 1300 żołnierzy, w skali kraju 25 000 - w tym 20 000 ochotników. W skład wielkopolskiej brygady wchodzą obecnie trzy bataliony lekkiej piechoty z siedzibami w Śremie, Lesznie i Skwierzynie (woj. Lubuskie) Dowódcą brygady jest płk Rafał Miernik oficer z bogatym doświadczeniem
wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Zmarł 71 letni mężczyzna z Powiatu Konińskiego zarażony koronawirusem ZAOSTRZENIE OGRANICZEŃ W POLSCE! ZUS jest gotowy do realizowania tarczy antykryzysowej Ekonomia w czasie zarazy (2), czyli jak nie płacić ZUS-u przez trzy miesiące? Kolejne zgony oraz nowe potwierdzone przypadki COVID-19 w naszym województwie RAPORT Z 27 MARCA W SPRAWIE DZIAŁAŃ MAJĄCYCH POWSTRZYMAĆ ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ KORONAWIRUSA SARS-COV-2 NA KONIŃSKICH ULICACH CORAZ WIĘCEJ MUNDUROWYCH Poznań: zmarła kolejna osoba na COVID-19. Kilkanaście nowych potwierdzonych zachorowań Raport z 30 marca w sprawie działań mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 Jest uproszczony wniosek o odroczenie płatności