Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 21.09.2020 r. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Ocena:

W hołdzie powstańcom styczniowym

Konin 20.01.2020 13:27

W hołdzie powstańcom styczniowym

Złożeniem kwiatów i zniczy zakończył się w niedzielne popołudnie (19 stycznia) kolejny Rajd Śladami Powstania Styczniowego, zorganizowany przez konińskie PTTK. Do uczestników rajdu dołączyli na Wale Tarejwy, pod krzyżem i głazem upamiętniającym męczeńską śmierć kapelana powstania parlamentarzyści, samorządowcy i kombatanci oraz przedstawiciele organizacji i instytucji.


Zanim autobus MZK z napisem „Spacer” przyjechał na Wał na tyłach miejsca pamięci zapłonęło ognisko. Wiele osób skorzystało z jego ciepła i żywego ognia. O 14.00 w imieniu Prezydenta Konina powitał wszystkich Czesław Jacek Botor, kierownik Wydziału Spraw Społecznych UM w Koninie, przypominając symbolikę krzyża poświęconego pamięci powstańca o. Maksymiliana Tarejwo. Szerzej o historii związanej z tym narodowym zrywem sprzed 157 laty mówił Piotr Rybczyński, kierownik Archiwum Państwowego, prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina.

 

- Powstanie Styczniowe jest w tradycji i świadomości historycznej jednym z silniej pielęgnowanych – powiedział Piotr Rybczyński. - Nie znajduję innego wydarzenia sprzed 1918 roku, które by było obdarzone taką pamięcią.

 

Po jego wystąpieniu kwiaty i znicze złożyli Leszek Galemba – poseł na Sejm RP, zastępca prezydenta Konina Witold Nowak – w imieniu koninian, kombatanci i przedstawiciele różnych organizacji oraz turyści.

 

Po części oficjalnej na wszystkich czekał gorący posiłek


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


UTRACONE MIENIE ODZYSKANE, SPRAWCY ZATRZYMANI – TAK WŁAŚNIE DZIAŁAJĄ NASI KRYMINALNI W jaki sposób można zarezerwować wizytę w ZUS? Uczczono pamięć tych, którzy nie wrócili z nieludzkiej ziemi 19 września Dzień Otwarty na zajezdni MZK