Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 20.09.2020 r. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Ocena:

Wielkopolska brygada otrzyma sztandar!

Turek,Koło,Konin 20.01.2020 10:18

Wielkopolska brygada otrzyma sztandar!

Sztandar 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Stanisława Taczaka


Dla jednostki wojskowej nadanie sztandaru to jedno z najważniejszych wydarzeń. W niedzielę, 26. stycznia 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej otrzyma swój sztandar. Posiadanie sztandaru jest szczególnym uhonorowaniem żołnierskiego trudu przez mieszkańców miasta i regionu oraz podkreśleniem więzi łączących wielkopolskich terytorialsów z lokalną społecznością. Rodzicami chrzestnymi sztandaru 12 WBOT są: Jerzy Gogołkiewicz - wnuk gen. Stanisława Taczaka (pierwszego naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego, patrona  wielkopolskiej brygady) oraz Elżbieta Wawrzynkiewicz – prezes WZMOT (Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu). Obowiązkiem każdego żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej. W przypadku jego utraty, jednostka ulega rozformowaniu. Na stałe znajduje się on w jednostce wojskowej a podczas walki – w rejonie działań bojowych Podczas uroczystości obecny będzie również gen. dyw. Wiesław Kukuła – dowódca Wojsk ObronyTerytorialnej.

Dokładnie 101 lat temu żołnierze Wojska Wielkopolskiego przysięgali służbę Ojczyźnie na poznańskim pl. Wolności (wtedy pl. Wilhelmowskim). Wypowiedzieli wraz z gen. Józefem Dowborem- Muśnickim słowa roty w obecności tłumnie zgromadzonych mieszkańców. Dziś moment przysięgi upamiętnia tablica na płycie placu. W tym roku terytorialsi 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej powtórzą słowa roty w tym samym miejscu na swój sztandar. Jednostka przejęła i z dumą kultywuje tradycje powstańców oraz innych formacji ochotniczych i konspiracyjnych z lat 1918 - 1946. Patronem jednostki został gen. Stanisław Taczak.


Uroczystość rozpocznie się na pl. Wolności o godzinie 17:00. Poprzedzi ją Msza Święta w Farze Poznańskiej o godz. 15:15. Na uczestników święta czekać będzie prezentacja sprzętu wojskowego. Patronatem honorowym objął święto Wojewoda Wielkopolski.


Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka służy ponad 1300 żołnierzy. W skali kraju, WOT liczy już blisko 25,000 tys. żołnierzy, w tym ponad 20,000 tys. ochotników.


Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili trzy bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz nowoutworzony 151 blp w Skwierzynie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


UTRACONE MIENIE ODZYSKANE, SPRAWCY ZATRZYMANI – TAK WŁAŚNIE DZIAŁAJĄ NASI KRYMINALNI W jaki sposób można zarezerwować wizytę w ZUS? Uczczono pamięć tych, którzy nie wrócili z nieludzkiej ziemi 19 września Dzień Otwarty na zajezdni MZK