Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 17.02.2020 r. Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza

Ocena: 1
1 0

Kaliska wypiękniała

Turek 14.01.2020 10:16

Kaliska wypiękniała

Zakończył się odbiór techniczny nowo wybudowanego deptaka ul. Kaliskiej. Teraz deptak wygląda jak staromiejska uliczka, z kostką brukową, a od wiosny będzie można tutaj jeździć rowerem.


Deptak na ul. Kaliskiej w wyniku przebudowy zmienił się nie do poznania. Jeszcze wiosną była to ulica z nawierzchnią asfaltową, w wielu miejscach spękaną i dziurawą. Pod nawierzchnią znajdowała się infrastruktura w nie najlepszym stanie technicznym. Dla Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. planowana budowa deptaka była okazją do odnowienia znajdujących się pod asfaltem sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Następnie wybrany w przetargu wykonawca inwestycji, tj. firma MK STELLA z Koła, przystąpił do prac.

 

Łatwo nie było, gdyż w trakcie budowy okazało się, że znajdujące się pod ziemią instalacje gazowe i kanały teletechniczne, nie są wykonane prawidłowo. Trzeba było to naprawić, co wydłużyło termin wykonania inwestycji na deptaku.

 

Cały projekt budowy nowego deptaka musiał być zatwierdzony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ponieważ ulica znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Zatem nową nawierzchnię deptaka stanowi kostka brukowa betonowa w kolorze muszelkowym, czyli takim, jaką konserwator zabytków zobowiązał Miasto do położenia w tym miejscu. Zlikwidowany został klasyczny przekrój ulicy w postaci chodników i jezdni asfaltowej. Jednolita nawierzchni deptaka została uformowana tak, aby do jego środka spływała woda opadowa.

 

Całość uzupełniły nowo wytyczone miejsca parkingowe, nowe oznakowanie, kratownica nawadniająca przy drzewie i nowe pokrywy studzienek kanalizacyjnych z herbem Turku. Kiedy poprawią się warunki atmosferyczne, wymalowane zostaną pasy dla pieszych i rowerzystów, aby po deptaku można było poruszać się rowerem. Planuje się jeszcze zagospodarowanie tej części ulicy Kaliskiej elementami małej architektury, m.in. ławkami.

 

Koszt prac budowlanych wyniósł 888 tys. zł.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Kontrole odpadów i odbierających odpady Informacja dotycząca koronawirusa Zmiana organizacji ruchu Kałek: Marzą o zmianie wozu bojowego Mieszkańcy Wyszyny zwiedzali TVP 104. urodziny Pana Romana Janickiego Uwaga, nadal będzie wiało! Mieszkanka powiatu konińskiego laureatką ogólnopolskiego konkursu Dzień setnych urodzin spędziła w gronie najbliższych Spotkania dotyczące ochrony ilościowej jezior