Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 17.02.2020 r. Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza

Ocena:

Kłamstwo historyczne

Turek,Koło,Konin 11.01.2020 10:58

Kłamstwo historyczne

„Obwinianie Polaków o mordy dokonane przez Niemców, przez hitlerowców, jest wielką nieuczciwością i zakłamywaniem historii” – stwierdził abp Wojciech Polak odnosząc się do pojawiających się w narracji medialnej, publicystycznej i politycznej prób piętnowania Polski jako kraju antysemitów.


Abp Wojciech Polak spotkał się w piątek z dziennikarzami na konferencji prasowej przed 23. Dniem Judaizmu, którego ogólnopolskie obchody odbędą się w Gnieźnie w dniach 16-17 stycznia.


Pytany po spotkaniu o obecny stan dialogu polsko-żydowskiego, a także pojawiające się próby piętnowania Polaków jako „dyżurnych antysemitów”, podkreślił, że jest to niezwykle bolesne i krzywdzące.


„Musimy pamiętać o ogromnym cierpieniu Żydów, którzy byli pełnoprawnymi obywatelami naszego kraju. Oczywiście były akty wrogości i nienawiści, o których trzeba mówić i do których musimy się przyznawać w duchu prawdy i przebłagania Pana Boga, ale obwinianie Polaków o mordy dokonane przez Niemców, przez hitlerowców, jest wielką nieuczciwością i zakłamywaniem historii” – stwierdził abp Polak.


Prymas skomentował też szeroko dyskutowaną w mediach nieobecność prezydenta Andrzeja Dudy na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Pytany, czy może to wpłynąć negatywnie na relacje polsko-żydowskie wyraził nadzieję, że tak się nie stanie.


„Będzie to w dużej mierze zależeć od tego, w jaki sposób obie strony będą tą nieobecność interpretować” – przyznał Prymas dodając, że w takich sytuacjach potrzeba wielkiej rozwagi i delikatności, aby nie zaprzepaścić owoców długoletniego, ale i naznaczonego tyloma trudnościami dialogu polsko-żydowskiego.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Kontrole odpadów i odbierających odpady Informacja dotycząca koronawirusa Zmiana organizacji ruchu Kałek: Marzą o zmianie wozu bojowego Mieszkańcy Wyszyny zwiedzali TVP 104. urodziny Pana Romana Janickiego Uwaga, nadal będzie wiało! Mieszkanka powiatu konińskiego laureatką ogólnopolskiego konkursu Dzień setnych urodzin spędziła w gronie najbliższych Spotkania dotyczące ochrony ilościowej jezior