Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 21.09.2020 r. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Ocena:

Od księgarni do nowoczesnej wystawy

Turek 17.12.2019 13:38

Od księgarni do nowoczesnej wystawy

Piąte miejsce na liście rankingowej i ponad pół miliona złotych dofinansowania – to wynik konkursu, w którym Miasto Turek pozyskało pieniądze na przebudowę pomieszczeń po dawnej księgarni przy ul. 3 Maja na interaktywną, nowoczesną, muzealną salę wystawową.


Wniosek o dotację z funduszy unijnych, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, Miasto Turek złożyło do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, w sierpniu tego roku. Nasze Miasto ubiegało się o dofinansowanie inwestycji polegającej na przebudowie i zmianie sposobu użytkowania lokalu usługowo-handlowego znajdującego się w zasobach Muzeum Miasta Turku, który dotąd pełnił funkcję księgarni.

 

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego opublikował listę rankingową wniosków, które otrzymają dofinansowanie. Turkowski wniosek znalazł się na piątym miejscu z przyznanym dofinansowaniem w wysokości 585.318,69 zł. Całkowita wartość przebudowy dawnej księgarni to 702.305,09 zł. To oznacza, że Miasto ze środków własnych pokryje zaledwie 16 proc. kosztów inwestycji.

 

Lokal po księgarni na ul. 3 Maja jest w bardzo złym stanie technicznym. Dzięki pozyskanym pieniądzom pomieszczenia zostaną przebudowane i dostosowane do potrzeb wystawienniczych i ekspozycyjnych. W ramach zadania zaplanowane zostały m.in. gruntowna modernizacja ścian, sufitów i posadzek, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, nowe instalacje: elektryczna, sanitarna, centralnego ogrzewania, wentylacyjna, klimatyzacyjna, teletechniczna oraz systemy nagłośnienia, antywłamaniowy, monitoringu, przeciwpożarowy i teleinformatyczny. Wszystko to ma się zakończyć do końca 2020 roku.

 

Następnym krokiem będzie powstanie w tym miejscu nowej, interaktywnej wystawy, dedykowanej okresowi okupacji w Turku. Będzie to miejsce wyjątkowej i unikatowej ekspozycji opartej na zbiorze 4000 oryginalnych negatywów niemieckich wykonanych na terenie Turku i powiatu tureckiego, znanych pod nazwą „Archiwum Igły”. Przy wykorzystaniu najnowszych technik, wystawa oddziaływać będzie na różne zmysły człowieka. Dzięki specjalnie wykonanym w tym celu instalacjom i zakupionym sprzętom, odwiedzający wystawę staną się aktywnymi i zaangażowanymi widzami.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


UTRACONE MIENIE ODZYSKANE, SPRAWCY ZATRZYMANI – TAK WŁAŚNIE DZIAŁAJĄ NASI KRYMINALNI W jaki sposób można zarezerwować wizytę w ZUS? Uczczono pamięć tych, którzy nie wrócili z nieludzkiej ziemi 19 września Dzień Otwarty na zajezdni MZK