Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 14.07.2020 r. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

Ocena:

Kulinarny sukces uczniów z ZSEU w Żychlinie

Konin 17.11.2019 09:43

Kulinarny sukces uczniów z ZSEU w Żychlinie

Uczniowie z technikum żywienia i usług gastronomicznych z Żychlina kolejny raz udowodnili, że liczą się na ogólnopolskiej kulinarnej scenie. W ostatnim tygodniu odbył się po raz pierwszy w Polsce I Test Kulinarny zorganizowany przez Makro Polska. Dwudniowe wydarzenie odbyło się w Krakowie - Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Uczniowie z Żychlina do finałowej dwudziestki konkursu dostali się bez eliminacji jako zwycięzca I edycji konkursu Wyzwanie Makro Chefs.


W pierwszym dniu spotkania miała miejsce odprawą konkursowa, zapoznanie się ze specyfiką konkursu - znacznie odbiegającą od klasycznych konkursów kulinarnych, czy olimpiad zawodowych, a także czekała na konkursowe ekipy niespodzianka. W ramach Tygodnia Kuchni Polskiej otrzymali zaproszenia do krakowskich restauracji gdzie mogli kosztować polskich dań. Ekipa z Żychlina miała okazję poznać wyjątkowe  polskie potrawy przygotowane w nowoczesnej odsłonie przez restaurację Halicka Eatery &Bar, min. lodów z wątróbki gęsiej, ale będąc w Krakowie nie mogli się oprzeć tradycji i znaleźli chwilę aby poczuć wyjątkowy klimat najstarszej kawiarni z 1895roku Jamy Michalika. 


Drugi dzień pobytu w Krakowie to już konkursowe zmagania, 10 stanowisk z zadaniami podzielonymi na część praktyczną i teoretyczną. Drużyna Wiktoria Wojtaś i Damian Durski doskonale poradzili sobie z obiema częściami, w praktyce dominował Damian, który podczas swojej pracy, min. filetowaniu pstrąga usłyszał wiele pochlebnych opinie na temat techniki pracy. A część teoretyczna należała do Wiktorii, która zaskoczyła wiedzą i umiejętnością jej przekazania. Takie zagadnienia jak food conveniense, konszowanie czy historia kuchni polskiej nie kryły przed nią tajemnic.


W efekcie swojej pracy okazało się, że uplasowali się na wysokim V miejscu na 18 drużyn z całej Polski. Ale jako jedyna drużyna została nagrodzona trzema WYRÓŻNIENIAMI:  uczniowie od  firmy Callebaut i Unilever, a opiekun Katarzyna Hryciuk wygrała konkurs fotograficzny- instagramowy, gdzie zadaniem było pokazanie na zdjęciu najwięcej kulinarnych doznań i emocji z kolacji, na którą miały zaproszenia wszystkie z zespołów.


Oprócz wspaniałych nagród, wielu wyjątkowych opinie na temat pracy zespołu, nawiązali gastronomiczne kontakty, które już być może wkrótce przyniosą kolejne sukcesy