Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 08.07.2020 r. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety

Ocena:

Niepodległość jest w nas...

Pyzdry, Zagórów 12.11.2019 14:30

Niepodległość jest w nas...

Mieszkańcy pyzdrskiej gminy licznie wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości. Wspominali patriotów, którzy przed laty wywalczyli wolność dla Polski.


Zaczęło się od mszy świętej, odprawionej w intencji Ojczyzny przez księdza proboszcza Ryszarda Kopczyńskiego. Duchowny skierował do wiernych ważne słowa, za które później otrzymał gromkie brawa. Potem wszyscy w barwnym korowodzie przeszli na rynek. Stali się świadkami rekonstrukcji wydarzeń sprzed laty – zburzenia pomnika Polskiej Organizacji Wojskowej. To właśnie 17 października 1939 r. hitlerowcy doprowadzili do zniszczenia monumentu. Peowiakom udało się jednak ocalić akt erekcyjny, który ukradkiem wyjęli, podzielili między siebie i … zjedli.

 

Montaż słowno-muzyczny przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej w Pyzdrach. Okolicznościową przemowę wygłosił burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski. Potem przedstawiciele samorządu i delegacje związkowe złożyły kwiaty. Zwieńczeniem był piknik niepodległościowy, w czasie którego, przy dźwiękach orkiestry dętej, można było skosztować gorącego barszczu i pasztecików franciszkańskich.
 

Po południu w sali kina został wyświetlony film „Kurier” poświęcony pamięci Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego kuriera z Warszawy.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


Andrzej Duda w Koninie! Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki dotyczące frekwencji w Wyborach Prezydenckich 2020 CHCESZ GŁOSOWAĆ KORESPONDENCYJNIE W II TURZE WYORÓBÓW? MASZ CZAS DO JUTRA! Wnioski o tarczę złożysz tylko przez Internet TEST&GO ponownie w Ostrzeszowie Od sierpnia nowe ceny za odpady Wiatrak jak nowy Kino pod Gwiazdami już w piątek! Dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk pil. dr inż. Krzysztof Cur spotkał się z dowódcą 652 Regional Support Group płk Ericą Herzog oraz dowódcą 297 Regional Support Group płk Matthew Schell KONIN: MOBILNA PRACOWNIA MAMMOGRAFICZNA