Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 06.07.2020 r. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Ocena:

101. rocznica odzyskania Niepodległości w Turku

Turek,Koło,Konin 12.11.2019 09:40

101. rocznica odzyskania Niepodległości w Turku

Mieszkańcy Turku i okolicznych gmin w powiecie tureckim licznie uczestniczyli dzisiaj w obchodach Narodowego Dnia Niepodległości w Turku.


Przedstawiciele samorządu Miasta Turek, Gminy Turek i Powiatu Tureckiego uhonorowali Stanisława Kączkowskiego, profesora turkowskiego gimnazjum, który zginął pod pocztą na ul. Kaliskiej dokładnie 11 listopada 1918 r Kwiaty i znicze od mieszkańców postawione zostały na grobie Kączkowskiego, oraz pod tablicą na poczcie, upamiętniającą wydarzenia z 1918 r.


Obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pod wezwaniem NSPJ w Turku. Nabożeństwo swoi śpiewem uświetnił Chór Nauczycielski oraz 28 pocztów sztandarowych, oddział WOT i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Po mszy, uczestnicy uroczystości przeszli do parku miejskiego im. Żerminy Składkowskiej. W parku, przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, w imieniu organizatorów uroczystości, wystąpienie okolicznościowe wygłosił Karol Mikołajczyk, wójt Gminy Turek. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP Turek, natomiast całą uroczystość poprowadziła Kamila Smura-Lodzińska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żukach.


Okolicznościowe przemówienie wygłosił także jeden z gości, poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik. W dalszej części wręczone zostały podziękowania dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pochodzą z Turku bądź powiatu tureckiego.


Punktualnie o godz. 12.00, wszyscy uczestnicy uroczystości zaśpiewali wszystkie zwrotki hymnu narodowego. W tym samym czasie hymn śpiewany był w całym kraju, w ramach akcji „Polska do hymnu”.


Na zakończenie uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i zaśpiewali „Rotę”