Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 04.08.2020 r. Imieniny: Dominiki, Dominika

Ocena:

Ranking „Wspólnoty”. Konin na trzecim miejscu

08.10.2019 21:41

Ranking „Wspólnoty”. Konin na trzecim miejscu

Trzecie miejsce Konina w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów wśród miast na prawach powiatu w latach 2016-2018. Przygotowane przez „Wspólnotę” zestawienie opiera się na konkretnych danych dotyczących całości wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (w tym przypadku 2016-2018). W naszym mieście średnie wydatki inwestycyjne na osobę sięgają 1.795,90. Dodajmy, że w rankingu wyprzedza nas Świnoujście i Gliwice.


Zdaniem Pawła Adamowa – zastępcy prezydenta Konina ds. gospodarczych – „o tak dobrym miejscu Konina zdecydowały m.in. inwestycje drogowe, szczególnie te o znaczeniu krajowym”.

 

Wystarczy wspomnieć, że projekty w zakresie infrastruktury drogowej realizowane przez Zarząd Dróg Miejskich w Koninie ostatnio to: „Rozbudowa skrzyżowania ulicy Warszawskiej z ulicą Kolską w Koninie” (wartość projektu wynosi  prawie 38 mln zł, z czego 31,7 mln zł to dofinansowanie ze środków UE);  „Budowa drogi - łącznik od ul. Przemysłowej do ul. Kleczewskiej w Koninie” – Inwestycja dwuetapowa, zakończona w 2018 r.  Do użytku oddano odcinek drogi od ul. Przemysłowej (droga krajowa nr 25) do ul. Kleczewskiej (droga wojewódzka nr 264). Droga spełnia funkcję łącznika komunikacyjnego dla terenów inwestycyjnych w Międzylesiu oraz jest alternatywą dojazdu do terenów przemysłowych Konin-Maliniec. Łączna wartość projektu wyniosła w sumie ponad 31 mln n zł, natomiast wartość dofinansowania – 12,3 mln zł; trwająca „Rozbudowa ulicy Kleczewskiej w Koninie” - umowę o dofinansowanie podpisano w lipcu 2018 r. Inwestycja obejmuje rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 264 od skrzyżowania ulic: Kleczewska – Zakładowa – Szymanowskiego do skrzyżowania ulic: Kleczewska-Brunatna. Wartość projektu – niespełna 60 milionów zł, w tym dofinansowanie – to prawie 30 milionów. Do tego dołożyć jeszcze można rozbudowę ul. Solnej, która pochłonęła ponad 2,8 mln zł oraz remont i przebudowę ulic Ślesińskiej i Przemysłowej za około 5,8 mln.

 

Ranking - jak zaznaczają autorzy – to jedno z najważniejszych zestawień pokazujących aktywność samorządów w Polsce. „W 2016 roku doszło niemal do zapaści w wydatkach inwestycyjnych samorządów. Były najniższe od 2005 r. Rok 2017 to już zdecydowana poprawa, choć poziom nadal niższy niż w latach 2011–2015. Za to rok 2018 był już rekordowy; jeszcze nigdy wcześniej polskie samorządy nie wydawały na inwestycje tak dużo. Ten wynik zawdzięczamy przede wszystkim gminom, bo w miastach na prawach powiatu wydatki z 2018 były bardzo zbliżone, a w województwach przez kolejne sześć lat, zaczynając od 2010 r., były nawet wyższe niż ostatnio” – napisano w dwutygodniku.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Przysługuje Ci bon turystyczny – załóż konto na PUE ZUS Policjant, który zastrzelił 21-latka wciąż nie został przesłuchany. Ojciec chłopaka twierdzi, że policja go Rozpoczyna się największa inwestycja w Kole! Kolejna droga gminna przejdzie metamorfozę. Miodowy Rajd Rowerowy Złote Gody Mobilny punkt pobrań w Koninie - już jutro! APEL BISKUPA WŁOCŁAWSKIEGO DO WIERZĄCYCH I WSZYSTKICH LUDZI DOBREJ WOLI W DIECEZJI WŁOCŁAWSKIEJ Wyszyna w czołówce plebiscytu 2 sierpnia - Dzień Otwartej Wieży