Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 19.04.2024 r. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Ocena:

O szansach dla regionu na II Wielkopolskim Kongresie Gospodarczym

Konin 25.09.2019 15:49

O szansach dla regionu na II Wielkopolskim Kongresie Gospodarczym

Ponad 200 osób, w tym przedsiębiorcy i samorządowcy, uczestniczyło w II Wielkopolskim Kongresie Gospodarczym, który odbył się 23 września w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie.

Po raz pierwszy tego typu wydarzenie odbyło się w Koninie. Co więcej, w naszym mieście kongres się rozpoczął, a jego drugi dzień zorganizowano w Poznaniu.


Witając gości, prezydent Konina Piotr Korytkowski powiedział: „Połączenie teorii i praktyki jest układem idealnym. Udział w kongresie osób z doświadczeniem naukowym oraz praktycznym może być katalizatorem zmian. Zmian w myśleniu, w działaniu, w podejściu do biznesu. Takie inicjatywy są potrzebne w naszym mieście. (…) Przed nami konieczność zmierzenia się z transformacją gospodarczą regionu. Tu również działamy dwutorowo. Zacieśniamy współpracę z największym pracodawcą i producentem energii w regionie ZE PAK SA. Zostajemy przy energii, zarówno tej z węgla, jak i dążymy do jak najszerszego rozwoju odnawialnych źródeł energii. Chcemy zbudować ciepłownię  geotermalną – czekamy na decyzję w sprawie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przechodzimy na publiczny transport zeroemisyjny, z wyspy Pociejewo chcemy utworzyć ekologiczny salon miasta. To wszystko składa się na przeprowadzenie procesu sprawiedliwej transformacji, w ramach którego nikt nie pozostanie bez wsparcia na miarę możliwości samorządu Miasta Konina”.

 

Inicjatorem wydarzenia była Wielkopolska Rada Trzydziestu, powołana przy Samorządzie Województwa Wielkopolskiego. W jej skład wchodzi 30 organizacji gospodarczych z regionu. Kongres zorganizowany został przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

 

Celem kongresu było utworzenie regionalnej platformy wymiany doświadczeń i dyskusji na temat konkurencyjnego i innowacyjnego rozwoju wielkopolskiej gospodarki.

 

Całe wydarzenie składało się z trzech głównych paneli. Pierwszy z nich dotyczył wpływu procesów migracyjnych na rynek pracy, drugi - sukcesji w biznesie, trzeci poruszał kwestie dotyczące transformacji regionu i płynących z tego korzyści dla biznesu. Każdy panel poprzedzony był wykładem wprowadzającym przez ekspertów z danej dziedziny.

 

W pierwszym przypadku uczestnicy panelu uznali, że kluczową przyczyną odpływu ludności z naszego regionu jest migracja zarobkowa, która wynika np. z braku nowych miejsc pracy w sektorze przemysłowym i relatywnie niskich wynagrodzeń. Paneliści zauważyli też, że migracje mają negatywne skutki dla lokalnego rynku pracy - brakuje bowiem fachowców w niektórych zawodach. Podkreślono, że szkoły kładą nacisk na kształcenie praktyczne - jako przykład podano placówkę w Kaczkach Średnich, która współpracuje z przemysłem motoryzacyjnym – ale zaznaczono, że jest np. konieczność rozwoju kwestii doradztwa zawodowego. Zdaniem uczestników dyskusji przedmiotem koordynującym współpracę podmiotów zaangażowanych w realizację celów rozwojowych regionu mogłaby być Rada Rozwoju Subregionu Konińskiego.

 

W przypadku ostatniego panelu – uczestnicy dyskusji uznali, że transformacja może być szansą dla lokalnych przedsiębiorców, którzy mogą stać się podwykonawcami dużych inwestorów skupionych na rozwoju nowych technologii. Wśród wniosków pojawił się taki, że przy transformacji o takiej skali jak w naszym regionie potrzebne jest wsparcie z poziomu krajowego oraz ze strony UE. W tym ostatnim przypadku, przypomnijmy, staramy się o środki z unijnej platformy wspierającej regiony górnicze.

 

Pierwszy dzień II Wielkopolskiego Kongresu Gospodarczego zakończono trzema różnymi  warsztatami.  Warsztat pierwszy dotyczył przeciwdziałania trudnościom przedsiębiorstw w pozyskiwaniu wykwalifikowanej kadry pracowniczej i możliwości kształcenia dualnego w Polsce. Warsztat poprowadziło Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie. Drugi - ekonomii społecznej dla MSP, który został poprowadzony przez  Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych – WOES, trzeci poświęcony został  rekultywacji terenów pokopalnianych, z uwzględnieniem OZE, wodoru, który poprowadziła prof. dr hab. inż. Mirosława Gilewska.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)