Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 14.08.2020 r. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Ocena:

Nowy rok kulturalny rozpoczęty

25.09.2019 13:28

Nowy rok kulturalny rozpoczęty

Mumio, Magda Umer, a nad nimi duch Jeremiego Przybory - to wymarzone towarzystwo na początek nowego roku kulturalnego. Miłosne perypetie, życiowe porady Ciotki Mizerii w splocie szalonych improwizacji, zabawy słowem i piosenek Mistrza Jeremiego w piątkowy wieczór (20 września) uwiodły gości uczestniczących w imprezie inaugurującej nowy sezon w konińskiej kulturze.


Inauguracyjną galę rozpoczął młodziutki, bardzo utalentowany pianista Filip Pacześny, z klasy fortepianu Danuty Gościńskiej PSM I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego. Jego występ publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Po nim na mównicę wyszedł zastępca prezydenta Konina Witold Nowak, który bez trudu przekonał wszystkich, że choć kultura jest rodzaju żeńskiego, to można ją porównać do eleganckiego mężczyzny w dobrze skrojonym garniturze.

– Elegancki mężczyzna, kiedy kupuje garnitur, chce wyglądać na przystojnego, nienagannego. Potrzebuje ubioru, który nie tyle zmieni jego postać, co nada mu odpowiedniej barwy, niepowtarzalnego błysku. Kultura uznawana jest czasem za dodatek, dziedzinę, która nie jest najważniejsza, nie jest codziennością pracy, nie daje profitów, na pozór wielu wydaje się zbędna. W co jednak ubierzemy swoją szarość codzienności, co pozwoli nam na niepowtarzalność, co nada nam błysku, gdy przygasną światła, jak przetrwamy, gdy przyjdzie gorszy dzień? Wtedy sięgniemy po książkę, pójdziemy na koncert, do kina, na wystawę, poszukamy przestrzeni, która pozwoli nam stać się nie tyle innymi, co nadać sensu naszemu życiu – powiedział Witold Nowak. - Mamy szczęście mieć w Koninie trzy domy kultury, ożywione wyraźnie muzeum okręgowe, jest Miejska Biblioteka Publiczna, która proponuje nie tylko tradycyjne sposoby działania, ale otwiera się na nowe trendy, jest Państwowa Szkoła Muzyczna, są ruchy niezależne, szkolne inicjatywy, organizacje pozarządowe, parafie, spółdzielnie mieszkaniowe, swój udział wnoszą i osoby prywatne i firmy. Wam wszystkim kłaniam się nisko, wyrażając podziw i szacunek. Miasto Konin, jak ten poszukujący blasku przystojny mężczyzna, nie musi biegać po wypełnionych muzyką disco polo sklepikach, tylko korzystając z wiedzy i zaangażowania profesjonalistów, ubrać modny i elegancki strój i czuć powód do dumy.

Uroczysty wieczór był też tradycyjnie okazją do wręczenia odznaczeń, nagród Prezydenta Konina oraz stypendiów ufundowanych przez prezydenta.

Odznaką honorową ,,Za zasługi dla Miasta Konina” wyróżniono Barbarę Findling z konińskiego Centrum Kultury i Sztuki. Natomiast nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury otrzymali: Renata Kowalska z MBP w Koninie, Katarzyna Mijakowska z KDK, Małgorzata Wojciechowska z CKiS, Artur Matejuk z PSM, Krzysztof Pydyński z PSM, Izabela Lorek z Muzeum Okręgowego, Sylwia Dziardziel z MDK, Mirosław Pacześny z PSM i Szymon Wieczorkiewicz z PSM.

Prezydenckie stypendia trafiły do rąk dwojga bardzo utalentowanych młodych artystów. Z rąk prezydenta odebrali je Liwia Laurus, znakomita tancerka oraz Filip Pacześny, pianista, laureat wielu nagród i wyróżnień międzynarodowych i krajowych konkursów. Prezydent Piotr Korytkowski nie zapomniał też o tym, że właśnie tego dnia Liwia obchodziła swoje 18. urodziny. Były więc serdeczne życzenia, olbrzymi pęk balonów i prezencik.

Jednocześnie prezydent Piotr Korytkowski zapewnił, że samorząd miasta będzie równoważył sferę związaną z gospodarczym rozwojem naszego miasta, z tą związaną między innymi z kulturą.

– Bo nie tylko chlebem człowiek żyje. Istotne jest to, by samorządy dawały ofertę kulturalną dla swoich mieszkańców. Myślę, że to co będzie działo się w kolejnym roku, spotka się z państwa przychylnością, ale też frekwencją. Liczymy na to, że będziecie zapełniać sale kinowe i inne związane z imprezami kulturalnymi. Wspólnie będziemy mogli cieszyć się tym, co miasto będzie oferowało – stwierdził Piotr Korytkowski.

Po części oficjalnej sceną auli im. Jana A.P. Kaczmarka PWSZ zawładnęli - jak zawsze znakomita - Magda Umer oraz rewelacyjna grupa "Mumio", prezentując spektakl "Przybora na 102". Jak świetne było to przedstawicie świadczyły nie tylko żywe reakcje publiczności, ale znakomita zabawa samych wykonawców.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Polski Bon Turystyczny – trwa aktywacja bonów. Są już pierwsze płatności bonem! APEL BISKUPA WŁOCŁAWSKIEGO DO WIERZĄCYCH I WSZYSTKICH LUDZI DOBREJ WOLI W DIECEZJI WŁOCŁAWSKIEJ Rozpoczęły się prace na drogach Pomóż uprzątnąć Pyzdry z „pajęczyn” UWAGA, MOŻLIWE OPADY GRADU! Komunikat Biskup Włocławski konsekrował kościół w Żychlinie Policjanci włączyli się w akcję sadzenia drzewek Syreny zabrzmią w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ROZBIŁ AUTO PODCZAS UCIECZKI PRZED POLICJĄ