Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 07.08.2020 r. Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

Ocena: -1
0 1

Czy Konin dostanie dofinansownie?

Konin 31.08.2019 10:02

Czy Konin dostanie dofinansownie?

Budowa dróg dojazdowych do powstającego wiaduktu kolejowego Wyzwolenia-Paderewskiego i przebudowa mostu Bernardynka – to dwie inwestycje, na które miasto Konin chce zdobyć dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Nabór ogłosił wojewoda wielkopolski. Wnioski zostały złożone. Teraz czekamy na ogłoszenie wyników.


Budowa dróg dojazdowych do wiaduktu to bardzo kosztowna inwestycja. Miasto potrzebuje na nią ponad 80 milionów złotych, z kolei przebudowa mostu w ciągu ul. Bernardynka to koszt około 6 milionów złotych. Dofinansowanie z Funduszu na jedno zadanie maksymalnie może wynieść 80% z zastrzeżeniem, że nie może przekroczyć 30 milionów zł. Pula środków Funduszu w województwie wielkopolskim na rok 2020 wynosi 228 289 791,13 zł. Poziom dofinansowania ustala Komisja Wojewody Wielkopolskiego.

Obie inwestycje są dla Konina bardzo ważne. Budowa połączenia ulic I. Paderewskiego z ul. Wyzwolenia ma stanowić kluczowe połączenie komunikacyjne wschodniej i zachodniej części miasta. – Liczymy na te pieniądze i na dofinansowanie na poziomie maksymalnym, czyli 30 milionów złotych. To byłoby dla miasta, które potrzebuje  wielomilionowych nakładów na inwestycje drogowe, ogromnym wsparciem – mówi prezydent Konina Piotr Korytkowski. Przypomnijmy, że budowa dróg dojazdowych do wiaduktu była też jednym z tematów rozmowy prezydenta z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem podczas jego wizyty w magistracie.

Czym innym jest suchy wniosek pokazujący dane, a czym innym możliwość wykazania w bezpośredniej rozmowie jak ważna jest to dla nas inwestycja – komentował po spotkaniu prezydent. 

Budowa ponad 2 kilometrów nowych dróg wraz z wiaduktem (przypomnijmy – tę budowę realizuje PKP PLK S.A. z finansowym wsparciem miasta w wysokości ponad 13 milionów złotych) znacząco  poprawi bezpieczeństwo i zwiększy przepustowość układu drogowego. Chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie, zatoki autobusowe, bezkolizyjne skrzyżowanie z linią PKP – to wszystko ma powstać w ramach inwestycji. Wybudowana infrastruktura zapewni także zmniejszenie emisji spalin oraz obniżenie poziomu hałasu, a także zapewni bezpieczny dojazd do dróg krajowych, autostrady A2 oraz terenów inwestycyjnych.

Duże znaczenie dla miasta ma remont mostu przy ul. Bernardynka. Położony na granicy Konina z gminą Ślesin obiekt stanowi najkrótszą drogę dojazdową do Konina dla mieszkańców sąsiadujących gmin. 4 lata temu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję nakazującą jego przebudowę, bo z uwagi na uszkodzenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych zagrażał on bezpieczeństwu użytkowników. Obecnie obiekt jest wyłączony z użytkowania.

W wyniku remontu powstanie jezdnia o szerokości 6,5 m o dwóch pasach ruchu, chodnik dla pieszych oddzielony od jezdni barierami ochronnymi oraz ścieżka rowerowa. W ramach zadania zostanie wykonane oświetlenie uliczne oraz oznakowanie pionowe i poziome, co pozytywnie wpłynie na komfort jazdy i bezpieczeństwo uczestników ruchu.

realista Data: 31.08.2019 17:34 ID:11785
A było głosować na Z. Chojnackiego i pieniądze popłynęłyby do Konina szerokim strumieniem. A tak pozostają nam marzenia Piotrusia Pana o kolejce linowej (ciekawe czy przez przejazd na Okólnej?) i tramwajach wodorowych
Luniu Data: 01.09.2019 17:11 ID:11788
Realisto, masz pełną rację. Też uważam, że to co siedzi i rządzi w Warszawie, powinno to samo siedzieć i rządzić w Koninie... wtedy jest łatwiej. Pozdrawiam.
Dan Data: 01.09.2019 18:37 ID:11789
To szczyt naiwności albo manipulacji, żeby myśleć, że p. Chojnacki, gdyby był prezydentem Konina to pieniądze dla miasta popłynęły by "szerokim strumieniem"
kokosz Data: 19.09.2019 10:07 ID:11794
Dan mylisz się. Korytkowski walczył z rządem RP jako OTULA ma teraz przerąbane a my razem z nim. Jest nam NIE potrzebny bo ciągnie nas w dół.. Trzeba odciąć linę od PO i SLD albo wymrzemy jak dinozaury

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Kolejna droga gminna przejdzie metamorfozę. Złote Gody Mobilny punkt pobrań w Koninie - już jutro! APEL BISKUPA WŁOCŁAWSKIEGO DO WIERZĄCYCH I WSZYSTKICH LUDZI DOBREJ WOLI W DIECEZJI WŁOCŁAWSKIEJ Wyszyna w czołówce plebiscytu Polski Bon Turystyczny – trwa aktywacja bonów. Są już pierwsze płatności bonem! 2 sierpnia - Dzień Otwartej Wieży Ćwiczenia na Jeziorze Powidzkim Rozpoczęły się prace na drogach Pomóż uprzątnąć Pyzdry z „pajęczyn”