Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 25.01.2021 r. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany

Ocena:

Uwaga na oszustwa przy pomocy kodów BLIK

Konin 23.08.2019 12:26

Uwaga na oszustwa przy pomocy kodów BLIK

Oszuści idą z duchem czasu. Wykorzystują naiwność ofiar i chyba po trosze ich lenistwo. W konińskiej komendzie pojawili się pierwsi poszkodowani. Uniknąć tego typu oszustwa jest bardzo łatwo.


Kod BLIK to kombinacja sześciu cyfr, które mogą być użyte podczas płatności za zakupy w Internecie, w sklepach stacjonarnych, czy podczas wypłaty gotówki w bankomacie. Posługiwać się nim może każdy, kto ma w telefonie mobilną aplikację swojego banku, a ten taką usługę oferuje. Korzystanie z tego typu sposobu płatności jest tak naprawdę bardzo bezpieczne bowiem kod, który spowoduje obciążenie naszego konta musi zostać wygenerowany po zalogowaniu (ochrona hasłem bądź PIN-em) do aplikacji, która jest zainstalowana w naszym smartfonie, jest ważny tylko kilkanaście sekund, a każdą operację trzeba dodatkowo potwierdzić kodem PIN, który powinien znać tylko posiadacz konta.

W jaki więc sposób oszuści wyłudzają pieniądze? Haker przejmuje konto na Facebooku i uzyskuje dostęp do komunikatora messenger. Wysyła wtedy do znajomych prośbę o udostępnienie kodu BLIK, ponieważ akurat zabrakło mu pieniędzy, a musi je wypłacić z bankomatu bądź zapłacić za jakąś transakcję. Pokrzywdzeni w tym momencie generują ten kod i wysyłają go oszustom myśląc, że pomagają znajomemu czy znajomej. Tak naprawdę wystarczyłoby w tym momencie zadzwonić do tej osoby (ale nie przez komunikator messenger, tylko normalną linią telefoniczną) i zapytać, czy faktycznie taka sytuacja ma miejsce. Oszuści nie przejmą numeru telefonu komórkowego i nie będą w stanie odebrać naszego połączenia. Poza tym każdy rozpozna przecież głos znajomego.

Kwoty jakie tracą pokrzywdzeni nie są może astronomiczne, ponieważ sięgają kilkuset czy nieco więcej złotych, ale odzyskanie pieniędzy będzie bardzo trudne. I to nie dlatego, że sprawca pozostanie nieuchwytny, ponieważ kilka dni temu jeden został zatrzymany podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu w Szczecinie, ale dlatego, że nikt nie będzie w stanie zmusić go do oddania skradzionej kwoty.

Pamiętajmy!

Nigdy nie należy podawać nikomu i pod żadnym pozorem jakichkolwiek kodów czy haseł związanych z bankowością elektroniczną !!!

Marcin Jankowski


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)