Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 05.12.2019 r. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Ocena:

Wspomnienie o śp. Józefie Karykowskim

Konin 20.08.2019 16:56

Wspomnienie o śp. Józefie Karykowskim

„W tak długim życiu jak moje wiele było takich ważnych wydarzeń, o których często myślę. Jednak to, które najmocniej wryło się w moją pamięć, dotyczy wczesnej młodości” – napisał, zmarły przed 5 dniami, Józef Karykowski we wspomnieniach wydanych w 2013 roku z okazji 25 lat Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę oddział terenowy w Koninie. To wspomnienie dotyczy wywózki jego samego i jego rodziców na roboty przymusowe do Niemiec w 1941 roku. „Ja tego sobie nie mogę wybić z głowy” – czytamy w książce.


Wracamy do wspomnień w czasie, kiedy Józefa Karykowskiego – postaci znanej w Koninie, stałego bywalca miejskich obchodów upamiętniających rocznice historyczne, nie ma już z nami. 15 sierpnia, w wieku 91 lat, zakończył swoją ziemską wędrówkę.

Józef Karykowski - major w stanie spoczynku - zapisał się w naszej pamięci dzięki dokonaniom zawodowym: budował lotniska w Powidzu i Dęblinie, nową część Konina, ale też jako świadek historii. Z racji życiowych doświadczeń, naznaczonych wojenną tułaczką, był bardzo aktywnym działaczem organizacji kombatanckich kładących nacisk na kultywowanie pamięci historycznej. Za  swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Zasługi, Medalem Pro Memoria, Honorową Odznaką Związkową „Polska Niepodległa 1918”  czy Dyplomem Skrzydlatego Wieku.

Uroczystości pogrzebowe z wojskowymi honorami odbędą się 22 sierpnia o godz 15.00 w kościele pw. św. Marcina w Kazimierzu Biskupim. Niech spoczywa w pokoju!


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


TŁUMY NA POGRZEBIE 21-LATKA W KONINIE UTRUDNIENIA W RUCHU TRWAJĄ OGLĘDZINY MIEJSCA, GDZIE ZGINĄŁ 21-LATEK Ostrzeżenie meteorologiczne KONIEC REMONTU MOSTU NAD WARTĄ Ostrzeżenie meteorologiczne Komunikat PPU Dromo sp. z o.o. ws. utrudnień w ruchu Jubileusz 50-lecia Pożycia Małżeńskiego Zbiórka krwi dla naszej koleżanki UWAGA, BADANIA TERENOWE NA PRZEJŚCIACH DLA PIESZYCH!