Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 09.07.2020 r. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki

Ocena:

Wspomnienie o śp. Józefie Karykowskim

Konin 20.08.2019 16:56

Wspomnienie o śp. Józefie Karykowskim

„W tak długim życiu jak moje wiele było takich ważnych wydarzeń, o których często myślę. Jednak to, które najmocniej wryło się w moją pamięć, dotyczy wczesnej młodości” – napisał, zmarły przed 5 dniami, Józef Karykowski we wspomnieniach wydanych w 2013 roku z okazji 25 lat Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę oddział terenowy w Koninie. To wspomnienie dotyczy wywózki jego samego i jego rodziców na roboty przymusowe do Niemiec w 1941 roku. „Ja tego sobie nie mogę wybić z głowy” – czytamy w książce.


Wracamy do wspomnień w czasie, kiedy Józefa Karykowskiego – postaci znanej w Koninie, stałego bywalca miejskich obchodów upamiętniających rocznice historyczne, nie ma już z nami. 15 sierpnia, w wieku 91 lat, zakończył swoją ziemską wędrówkę.

Józef Karykowski - major w stanie spoczynku - zapisał się w naszej pamięci dzięki dokonaniom zawodowym: budował lotniska w Powidzu i Dęblinie, nową część Konina, ale też jako świadek historii. Z racji życiowych doświadczeń, naznaczonych wojenną tułaczką, był bardzo aktywnym działaczem organizacji kombatanckich kładących nacisk na kultywowanie pamięci historycznej. Za  swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Zasługi, Medalem Pro Memoria, Honorową Odznaką Związkową „Polska Niepodległa 1918”  czy Dyplomem Skrzydlatego Wieku.

Uroczystości pogrzebowe z wojskowymi honorami odbędą się 22 sierpnia o godz 15.00 w kościele pw. św. Marcina w Kazimierzu Biskupim. Niech spoczywa w pokoju!


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


Andrzej Duda w Koninie! Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki dotyczące frekwencji w Wyborach Prezydenckich 2020 CHCESZ GŁOSOWAĆ KORESPONDENCYJNIE W II TURZE WYORÓBÓW? MASZ CZAS DO JUTRA! Wnioski o tarczę złożysz tylko przez Internet TEST&GO ponownie w Ostrzeszowie Od sierpnia nowe ceny za odpady Wiatrak jak nowy Kino pod Gwiazdami już w piątek! Dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk pil. dr inż. Krzysztof Cur spotkał się z dowódcą 652 Regional Support Group płk Ericą Herzog oraz dowódcą 297 Regional Support Group płk Matthew Schell KONIN: MOBILNA PRACOWNIA MAMMOGRAFICZNA