Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 13.08.2020 r. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy

Ocena:

Rolnicy z powiatu konińskiego uczcili zakończenie żniw

Konin 19.08.2019 17:33

Rolnicy z powiatu konińskiego uczcili zakończenie żniw

Po raz dwudziesty pierwszy rolnicy z powiatu konińskiego wspólnie obchodzili święto plonów. Powiatowo-gminno-parafialne uroczystości dożynkowe odbyły się w niedzielę 18 sierpnia w Wierzbinku.  


Ze względu na nieprzychylną aurę, tegorocznych zbiorów do udanych zaliczyć nie można. Rolnicy z powiatu konińskiego ponieśli duże starty, susza dotknęła ok. 70 % gospodarstw z naszego terenu.

Pomimo tak trudnego roku, tradycji stało się zadość. Święto Plonów – czas  dziękczynienia i dzielenia się tym, co powstało z owoców Ziemi – rolnicy z powiatu konińskiego obchodzili  18 sierpnia w Wierzbinku. Gospodarzami powiatowo-gminno-parafialnych dożynek byli: starosta koniński Stanisław Bielik, wójt gminy Wierzbinek Paweł Szczepankiewicz oraz proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Sadlnie ks. Krzysztof Antczak.

Uroczystości zainaugurował przemarsz korowodu dożynkowego sprzed budynku urzędu gminy do amfiteatru znajdującego się na terenie zbytkowego zespołu parkowo – pałacowego w Wierzbinku. Tam, o godzinie 14.00 rozpoczęła się msza polowa dziękczynna sprawowana w intencji rolników powiatu konińskiego. Podczas mszy, koncelebrowanej przez ks. prał. dr. Zbigniewa Cabańskiego (proboszcza parafii Najświętszej Marii Panny w Koninie) oraz ks. Krzysztofa Antczaka (proboszcza parafii św. Mikołaja Biskupa w Sadlnie), poświęcone zostały wieńce i chleby wypieczone z tegorocznego ziarna.

Po nabożeństwie (o godz. 15.00) na dożynkowej scenie pojawili się gospodarze uroczystości: starosta koniński i wójt gminy Wierzbinek, którzy rozpoczęli część oficjalną święta plonów i powitali wszystkich jego uczestników. Szczególne słowa, obaj przedstawiciele samorządu, skierowali do rolników z powiatu konińskiego wyrażając szacunek i podziękowanie za ich ciężką i ofiarną pracę oraz życząc im na nowy rok gospodarczy zdrowia i pomyślności.  

Po odśpiewaniu hymnu państwowego przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej w Wierzbinku, dopełniono zwyczajowego obrzędu chleba. Zgodnie z ceremoniałem, starostowie dożynek: Wioletta Słowińska i Marek Pietrzak przekazali na ręce starosty, wójta i proboszcza bochny chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów, a gospodarze podzielili się nimi z gośćmi. O oprawę części obrzędowej uroczystości zadbał zespół „Echo Kujaw”.

Następnie na dożynkowej scenie zaprezentowało się ośmioro gospodarzy z gminy Wierzbinek wyróżnionych odznaczeniem nadawanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W uznaniu szczególnych zasług w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych oraz za wyróżniające się prowadzenie swoich gospodarstw - odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Jadwiga Adamiak, Tomasz Bort, Grzegorz Gołębiowski, Stanisław Grzelak, Dariusz Malcer, Arleta Mazurkiewicz, Wioletta Słowińska i Roman Walter.

Kolejnym doniosłym wydarzeniem uroczystości dożynkowej było ogłoszenie wyników XVII edycji Konkursu "Powiatowy Rolnik Roku" i uhonorowanie jego laureatów. Po prezentacji i wręczeniu aktów nominacji właścicielom sześciu wyróżnionych gospodarstw, nastąpił najbardziej oczekiwany moment - ogłoszenie zwycięzców tegorocznego konkursu. Decyzją kapituły, pracującej pod kierownictwem Zenona Paszka – członka Zarządu Powiatu Konińskiego – do grona 77 gospodarzy (uhonorowanych prestiżowym tytułem „Powiatowy Rolnik Roku” w poprzednich edycjach konkursu) dołączyli: Sławomir i Arleta Feknerowie z miejscowości Miłaczew w gminie Kleczew, Mateusz i Sylwia Jaworscy z Patrzykowa w gminie Kramsk, Ilona i Marek Michalakowie z Kuchar Borowych w gminie Rychwał oraz Magdalena i Krzysztof Piaseccy z Lubstowa w gminie Sompolno.

Emocji dostarczył też wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Czternaście zgłoszonych na konkurs wieńców  stanowiło prawdziwą ozdobę święta plonów w Wierzbinku. Za najpiękniejsze i najbardziej okazałe uznano symbole żniw wykonane przez sołectwa: Podgór, gm Kramsk (I miejsce), Marcjanki, gm. Sompolno (II miejsce) oraz Wilczyn, gm. Wilczyn (III miejsce).

Po dekoracji delegacji wieńcowych scenę wypełnili artyści: Gminna Orkiestra Dęta w Wierzbinku,  „Echo Kujaw”, „Kalinianki” i „Na swojską nutę” oraz zespół folklorystyczny z Ukrainy – “Rest’art”.  Uroczystości dożynkowe zakończył występ gwiazdy – zespołu De Mono oraz zabawa taneczna.

 

 

 

Marta J. Bagrowska


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


Polski Bon Turystyczny – trwa aktywacja bonów. Są już pierwsze płatności bonem! Mobilny punkt pobrań w Koninie - już jutro! APEL BISKUPA WŁOCŁAWSKIEGO DO WIERZĄCYCH I WSZYSTKICH LUDZI DOBREJ WOLI W DIECEZJI WŁOCŁAWSKIEJ 2 sierpnia - Dzień Otwartej Wieży Rozpoczęły się prace na drogach Pomóż uprzątnąć Pyzdry z „pajęczyn” Komunikat UWAGA, MOŻLIWE OPADY GRADU! Biskup Włocławski konsekrował kościół w Żychlinie Policjanci włączyli się w akcję sadzenia drzewek