Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 16.02.2020 r. Imieniny: Danuty, Daniela, Juliany

Ocena:

Wielkopolscy „Terytorialsi” uczcili Święto Wojska Polskiego

Konin 16.08.2019 08:54

Wielkopolscy „Terytorialsi” uczcili Święto Wojska Polskiego

12 WBOT celebrowała wraz z innymi pododdziałami wojskowymi  99. Rocznicę Bitwy Warszawskiej.  Poznań, to nie jedyne miasto na mapie Wielkopolski, gdzie można było ich spotkać.


Oficjalne obchody Święta Wojska Polskiego   na poznańskim Placu Wolności rozpoczęły się od złożenia meldunku i podniesienia biało- czerwonej flagi. Następnie wręczono patenty oficerskie i jeden awans oficerski. Wśród prezentujących się na placu pododdziałów, znaleźli się także „Terytorialsi”. Część oficjalna obchodów zakończyła się musztrą paradną Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz defiladą wszystkich pododdziałów.

 

Żołnierzy 12 WBOT spotkać można było również w Gnieźnie, Lesznie i Śremie. Gnieźnianie w tym roku postanowili wzbogacić obchody o Piknik Militarny. Mieszkańcy mieli okazję podejść do „Terytorialsów” i porozmawiać o służbie. W Lesznie z kolei celebrowanie wydarzeń z 15. sierpnia 1920 roku, miało miejsce na Stadionie im. Alfreda Smoczyka.

 

Warto podkreślić, że z okazji Święta Wojska Polskiego,  wielkopolscy „Terytorialsi” otrzymali awanse- wyższe stopnie wojskowe oraz wyróżnienia za szczególny wkład w służbę wojskową.

Przygotowania do Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się tak naprawdę  w 12 WBOT kilka dni wcześniej. W ramach akcji „Pamięć i wdzięczność” oraz „Żołnierska pamięć”,  „Terytorialsi” pokazali, że nie zapominają o zmarłych i poległych, wielkopolskich żołnierzach.  14. sierpnia, przypadła dwunasta rocznica śmierci por. Łukasza Kurowskiego, uczestnika I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. To pierwszy polski żołnierz, który zginął podczas misji stabilizacyjnej w Afganistanie. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz Medalem Chwalebnej Służby NATO. Porucznik Kurowski spoczywa na cmentarzu w Lusowie. „Terytorialsi” odwiedzili jego grób i zapalili znicz. Kolejna, bardzo znacząca postać dla 12 WBOT, to spoczywający na poznańskiej Cytadeli gen. Stanisław Taczak – patron wielkopolskiej brygady, któremu także oddano cześć. Z kolei 124 batalion lekkiej piechoty ze Śremu, złożył wieniec pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Parku im. Powstańców Wielkopolskich. Pomnik upamiętnia żołnierzy walczących o niepodległość w latach 1918-21.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Kontrole odpadów i odbierających odpady Informacja dotycząca koronawirusa Zmiana organizacji ruchu Kałek: Marzą o zmianie wozu bojowego Mieszkańcy Wyszyny zwiedzali TVP 104. urodziny Pana Romana Janickiego Uwaga, nadal będzie wiało! Mieszkanka powiatu konińskiego laureatką ogólnopolskiego konkursu Dzień setnych urodzin spędziła w gronie najbliższych KONIEC UTRUDNIEŃ NA UL. KOPERNIKA