Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 09.07.2020 r. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki

Ocena:

Pamięć o tragedii wołyńskiej

Konin 10.07.2019 14:12

Pamięć o tragedii wołyńskiej

Jutro, czyli w czwartek o godzinie 16:00 , przed kościołem Św. Maksymiliana odbędzie się spotkanie patriotyczne w celu godnego uczczenia pamięci o Zbrodni Wołyńskiej.


Organizatorzy zapraszają wszystkich Mieszkańców Konina.

11 lipca 1943 r. oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zaatakowały 99 polskich wsi na Wołyniu. Uderzenie było dobrze zaplanowane, a dzień, w którym nastąpiło - niedziela - sprzyjał wymordowaniu jak największej liczby Polaków (od rana gromadzili się w kościołach).

Wsie były palone, a dobytek grabiony. Tego dnia mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Ginęli od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi. Wydarzenia te, nazywane "krwawą niedzielą na Wołyniu", były kulminacyjnym momentem zbrodni, dokonywanej przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności wschodnich województw II RP.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


Andrzej Duda w Koninie! Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki dotyczące frekwencji w Wyborach Prezydenckich 2020 CHCESZ GŁOSOWAĆ KORESPONDENCYJNIE W II TURZE WYORÓBÓW? MASZ CZAS DO JUTRA! Wnioski o tarczę złożysz tylko przez Internet Od sierpnia nowe ceny za odpady TEST&GO ponownie w Ostrzeszowie Wiatrak jak nowy Kino pod Gwiazdami już w piątek! KONIN: MOBILNA PRACOWNIA MAMMOGRAFICZNA Dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk pil. dr inż. Krzysztof Cur spotkał się z dowódcą 652 Regional Support Group płk Ericą Herzog oraz dowódcą 297 Regional Support Group płk Matthew Schell