Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 09.07.2020 r. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki

Ocena: -1
0 1

Kopalnie węgla brunatnego planują zwolnienia

Konin 28.06.2019 09:53

Kopalnie węgla brunatnego planują zwolnienia

Powodem planowanych redukcji zatrudnienia jest coraz mniejsze wydobycie węgla brunatnego. Tymczasem, jak alarmują konińscy społecznicy, władze nie mają żadnych planów na zaradzenie skutkom tych zwolnień.

Kolejna fala może być znacznie większa, gdy skończy się wydobycie w kolejnych kopalniach odkrywkowych „Jóźwin”, „Drzewce” i „Adamów”, którym wygasają koncesje. Wobec szybko zbliżającego się końca ery węgla brunatnego, Wielkopolskę Wschodnią i inne regiony górnicze w najbliższych latach czeka społeczno-gospodarcza rewolucja.

Już teraz mówi się o 400 osobach do zwolnienia.

Organizacje ekologiczne i społeczne apelują o pilne opracowanie realistycznego planu sprawiedliwej transformacji dla Wielkopolski Wschodniej. Proponują dialog przy okrągłym stole oraz domagają się zapewnienia pełnej informacji dla mieszkańców i zabezpieczeń dla pracowników sektora wydobywczego. Dziś przekazały premierowi list otwarty w tej sprawie.

– Brak planów sprawiedliwej transformacji regionów uzależnionych od węgla brunatnego, grozi ich społeczno-gospodarczą zapaścią – alarmują społecznicy.

Sygnatariusze listu podkreślają, że plan transformacji powinien zostać opracowany z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, a więc rządu, samorządu, głównych pracodawców, związków zawodowych, ale również lokalnych i ogólnopolskich organizacji społecznych, lokalnego biznesu i ekspertów, a także rolników, którzy od lat borykają się z coraz większym deficytem wody powodowanym przez kopalnie odkrywkowe. Zwracają również uwagę, że stworzenie dobrego planu oraz dobre przygotowanie się mieszkańców na zmiany nie będzie możliwe, jeśli nie będą oni mieli pełnej wiedzy o planach rządu i spółki wobec ich regionu. W tym kontekście domagają się od szefostwa Grupy Kapitałowej ZE PAK S.A. (Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) rzetelnej informacji o planach i strategii firmy.

Dociera do nas coraz więcej głosów zaniepokojenia ze strony mieszkańców Wielkopolski Wschodniej, które zostały potwierdzone przez zarząd ZE PAKu informacjami o planowanych zwolnieniach 400 osób – mówi Miłosława Stępień ze Stowarzyszenia Akcja Konin. W tej sytuacji zrozumiałe jest oczekiwanie włączenia mieszkańców do dyskusji o przyszłości regionu oraz opracowanie planu transformacji, aby lokalne społeczności nie dźwigały na własnych barkach kosztów gwałtownych zmian. Możemy wykorzystać transformację energetyczną i towarzyszące jej środki unijne jako impuls rozwojowy dla całego regionu. Ale do tego potrzebujemy jasnej strategii.

Podobnego zdania jest Jarosław Koźlarek ze Stowarzyszenia Zmieniamy Konin.
– Negatywne zjawiska dla regionu to nie jest pieśń przyszłości, to dzieje się tu i teraz – swierdza. – Mamy już pierwszą falę zwolnień w sektorze węgla brunatnego, po niej przyjdą kolejne. Musimy mieć plan, jak ochronić tych ludzi i dać im lepszą przyszłość.

Na podstawie publikacji portalu TenPoznań.Pl

Leon Data: 28.06.2019 23:06 ID:11443
Najlepiej to się wyprowadzić z Konina i regionu,Ci co wyjechali dawno temu, się już urządzili.Konin się szybko wyludnia,bezrobocie ogromne,będzie większe po regionie
Rudy warchlak Data: 29.06.2019 08:11 ID:11445
Za PO to wszystko pieknie prosperowalo a teraz co sie dzieje brak slow
klops Data: 30.06.2019 16:32 ID:11453
Tak tak za PO to płoty były z suchej kiełbasy latem a zimą wisiały na nich darmowe bilety na narty w dolomitach nic tylko brać?????????????????????Jakie szczęście że ludzie zagłosowali i już PO PeŁO!
Irena Data: 30.06.2019 22:55 ID:11456
Konin jako miasto przespal 30 lat,a teraz wszystko się sypie,to nieudolne miasto,autostrada od 30 lat pod nosem,centrum polski,a robi się skansen,coraz gorzej.Miasto zaliczane do siedmiu miast najgorszych w polsce.
macron Data: 03.07.2019 14:07 ID:11460
Nic im nie będzie. Większość to 50cio latkowie, którzy są na emeryturze i obierają pensyjkę z KWB miesięcznie wyciągają po 6 patoli a na emeryturze nie byli może ze 2 dni albo wcale.
Piotr Data: 03.07.2019 18:00 ID:11461
Konin się kończy razem z węglem,w Niemczech przy dobrych wiatrach wydobycie brunatnego będzie max do 2038,w polsce to max 2030,wtedy Konin będzie całkowitym skansenem,z największym bezrobociem w polsce,już prawie jest,zostanie 50.000 emerytów,to pewne info
adam Data: 08.07.2019 18:00 ID:11467
Do Konina tak jak na zdjęciu wrócą krowy,to prowincja totalna
Ło rety Data: 08.07.2019 18:52 ID:11468
Jest krowa,jeszcze brakuje tylko tak dobrze znanej cebuli i konin jak się patrzy.Po torfie wróci skąd pochodzi

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


Andrzej Duda w Koninie! Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki dotyczące frekwencji w Wyborach Prezydenckich 2020 CHCESZ GŁOSOWAĆ KORESPONDENCYJNIE W II TURZE WYORÓBÓW? MASZ CZAS DO JUTRA! Wnioski o tarczę złożysz tylko przez Internet Od sierpnia nowe ceny za odpady TEST&GO ponownie w Ostrzeszowie Wiatrak jak nowy Kino pod Gwiazdami już w piątek! Dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk pil. dr inż. Krzysztof Cur spotkał się z dowódcą 652 Regional Support Group płk Ericą Herzog oraz dowódcą 297 Regional Support Group płk Matthew Schell KONIN: MOBILNA PRACOWNIA MAMMOGRAFICZNA