Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 04.08.2020 r. Imieniny: Dominiki, Dominika

Ocena: 0
1 1

Prezydent Konina na Forum Regionów w Tokio

Konin 17.06.2019 17:46

Prezydent Konina na Forum Regionów w Tokio

Wizyta w Zakładach Produkcji Wodoru w Namie, spotkanie z wicegubernatorem Prefektury Fukushima, udział w II Polsko-Japońskim Forum Regionów – to niektóre punkty wizyty prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego w Tokio. Prezydent wszedł w skład 11-osobowej wielkopolskiej delegacji, której przewodniczył wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak.


Reprezentacja Wielkopolski przebywała w Japonii w dniach od 9 do 13 czerwca. W tym czasie zorganizowane zostało m.in.: spotkanie z burmistrzem Meguro, wizyta w JETRO (Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego), prezentacja regionów podczas forum, warsztaty w zagranicznym biurze handlowym PAIH (Polska Agencja Inwestycji i Handlu), seminarium biznesowe w Ambasadzie RP.  

Prezydent podkreśla, że odbyte w Japonii spotkania były okazją do rozmowy na temat rozwoju alternatywnych źródeł energii, czyli wodoru. W tym kierunku chce się też rozwijać nasze miasto. Dlatego ważna była dla prezydenta wizyta w Prefekturze Fukushima, gdzie w mieście Namie rozpoczęto budowę jednego z największych na świecie zakładów produkcji wodoru na bazie energii słonecznej.

– Wschodnia Wielkopolska chce zmierzać w kierunku nowoczesnych, przyjaznych źródeł energii. Budowa infrastruktury do wytwarzania, magazynowania oraz dystrybucji wodoru  to jeden  z pomysłów zgłoszonych przez nas w Brukseli na spotkaniu grupy roboczej „Platformy dla regionów intensywnie wykorzystujących węgiel w okresie przejściowym”. Od takich państw jak Japonia, która traktuje wodór jako energię przyszłości, możemy czerpać wzorce i z nimi starać się budować relacje biznesowe – tłumaczy prezydent.

Przypomnijmy, że zielona energia to baza dla budowanej właśnie strategii rozwoju Konina. Region, mając przed sobą wizję transformacji energetycznej, stara się o wsparcie z unijnej Platformy dla regionów powęglowych. Dodatkowo w grudniu 2018 roku w naszym mieście odbyła się konferencja „Transformacja gospodarcza subregionu konińskiego – kierunek wodór”. Wydarzenie zrealizował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w ramach projektu pilotażowego „Science meets Parliaments – Science meets Regions”, organizowanego przez Komisję Europejską we współpracy z Komitetem Regionów. Była to jedyna konferencja o wodorze i jako pierwsza z 23 rozpoczynała cykl spotkań w całej Unii Europejskiej.

Uczestnicy delegacji do Japonii:

 1. Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego
 2. Piotr Korytkowski, Prezydent Miasta Konina
 3. Ewelina Ślugajska, Skarbnik Miasta Piły
 4. Krzysztof Gubański, Wiceprezes Zarządu ARR Konin SA,
 5. Tomasz Wojciechowski, Prezes Zarządu GWDA sp. z o.o.
 6. Roman Byczyk, Prezes Konińskiej Izby Gospodarczej
 7. Karol Byczyk, Dyrektor ds.. Innowacji, Projektów i Nowych Technologii
 8. Aleksandra Rakowska, Z-ca Dyrektora Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Poznańskiej
 9. Grzegorz Potrzebowski, Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej, UMWW
 10. Beata Joanna Łozińska, Dyrektor Departamentu Gospodarki, UMWW
 11. Łukasz Stachowicz, Główny specjalista w Departamencie Gospodarki, UMWW.
dno Data: 24.06.2019 17:59 ID:11405
Czy pan prezydent stoi przy urządzeniu do skupu butelek plastikowych ?

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


Przysługuje Ci bon turystyczny – załóż konto na PUE ZUS Policjant, który zastrzelił 21-latka wciąż nie został przesłuchany. Ojciec chłopaka twierdzi, że policja go Rozpoczyna się największa inwestycja w Kole! Kolejna droga gminna przejdzie metamorfozę. Miodowy Rajd Rowerowy Złote Gody Mobilny punkt pobrań w Koninie - już jutro! APEL BISKUPA WŁOCŁAWSKIEGO DO WIERZĄCYCH I WSZYSTKICH LUDZI DOBREJ WOLI W DIECEZJI WŁOCŁAWSKIEJ Wyszyna w czołówce plebiscytu 2 sierpnia - Dzień Otwartej Wieży