Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 09.07.2020 r. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki

Ocena:

Męczennicy skarbem wiary

Licheń 16.06.2019 13:33

Męczennicy skarbem wiary

Ogólnopolskie uroczystości ku czci 108 męczenników II wojny światowej, w jubileusz 20-lecia ich beatyfikacji, odbyły się 15 czerwca  w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W Eucharystii pod przewodnictwem ks. Tomasza Nowaczka MIC, przełożonego polskiej prowincji księży marianów, uczestniczyli krewni jednego z błogosławionych księży marianów – Antoniego Leszczewicza MIC.


Tego dnia Zbigniew Leszczewicz, krewny błogosławionego, podarował wspólnocie księży marianów obrazy z wizerunkami bł. księży Jerzego Kaszyry MIC i Antoniego Leszczewicza MIC, które zostaną przekazane białoruskiej parafii w Rosicy. Marianie z Białorusi dobrowolnie oddali swoje życie razem ze swoimi parafianami w Rosicy, przygotowując ich na dobrą śmierć. Poczta Polska przygotowała na tę okazję jubileuszowy znaczek pocztowy, wydany w 20-lecie beatyfikacji 108 męczenników.
Ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, przywitał m.in. księdza prowincjała i ks. prał. Tomasza Kaczmarka, postulatora wielu spraw beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, m.in. 108 męczenników i ks. Jerzego Popiełuszki. Ks. Kumala, oprócz męczenników mariańskich, wyróżnił też trzeciego męczennika – ks. Henryka Kaczorowskiego, który w 1915 r. kilka miesięcy posługiwał w Licheniu. Zachęcił, by wszyscy zgromadzeni powierzyli błogosławionym intencje, z którymi przybyli na tę Mszę Świętą.

W homilii ks. prał. Tomasz Kaczmarek przypomniał, że dzisiejsza uroczystość to moment uwielbienia Zbawiciela w błogosławionych męczennikach. – Ewangelia nie zginęła, a męczennicy są posiewem nowych wyznawców – zauważył homileta i podkreślił, że czerwiec kieruje naszą uwagę na tajemnicę kapłaństwa – to miesiąc święceń i rocznic. – Obok najcenniejszej dla Kościoła Eucharystii, drugim nieocenionym darem jest kapłaństwo, dzięki któremu dzieło zbawienia ludzkości trwa – mówił. Zachęcał do refleksji, kim jest kapłan? – Człowiekiem z ciała i słabości, jak inni, ale wyróżnia się tym, że Bóg powierzył mu niezwykłe zadanie. Tylko on konsekruje chleb i wino, wtedy uobecnia się ofiara Chrystusa z Golgoty – kontynuował ks. prał. Kaczmarek. Zaznaczył, że więcej niż połowa ze 108 męczenników to kapłani, przywołując przykład błogosławionych: ks. Emila Szramka, organizatora diecezji katowickiej, budowniczego tamtejszej katedry, ks. Henryka Chlebowicza, który napisał wzruszający akt oddania się Bogu w nocy przed przyjęciem święceń kapłańskich. Z kolei w pobliskiej parafii św. Andrzeja w Koninie-Gosławicach proboszczem był bł. ks. Dominik Jędrzejewski, który prosił, by przekazać parafianom, że ofiarowuje swoją męczeńską śmierć za nich. – Oto męczennicy, skarby Kościoła. Swoim przykładem umacniają naszą wiarę i zachęcają, byśmy w imię Boże wciąż na nowo podejmowali zmaganie ze złem – podkreślił ks. Kaczmarek.
Właśnie w sobotę, 15 czerwca, ksiądz prałat obchodził 45. rocznicę święceń kapłańskich, a wiele lat swojego kapłańskiego życia poświęcił świętym, będąc postulatorem wielu spraw beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, jak zauważył ks. kustosz Kumala. – Kaplicę 108 męczenników można byłoby nazwać szkołą wierności Chrystusowi, Kościołowi. To miejsce zadumy i refleksji – mówił kustosz sanktuarium, dziękując wszystkim zgromadzonym, m.in. siostrom zakonnym z wielu zgromadzeń oraz dzieciom pierwszokomunijnym i rocznicowym. Ksiądz Nowaczek skierował natomiast wyrazy wdzięczności do kustosza sanktuarium za budzenie żywej wiary w tym miejscu.
– Błogosławieni męczennicy mariańscy uobecniają dziś wszystkich 108 męczenników, przekazują skarb wiary. Dowodzą, że wiara w Jezusa Chrystusa jest tą wartością, za którą warto oddać życie – zauważył ks. Tomasz Nowaczek, następnie poświęcił podarowane obrazy, po czym ruszyła procesja do kaplicy 108 męczenników w licheńskiej bazylice. Przed obrazem beatyfikacyjnym błogosławionych męczenników autorstwa Stanisława Baja odmówiono modlitwę, a ksiądz prowincjał udzielił zebranym Bożego błogosławieństwa.

Pod schodami bazyliki na stoisku Poczty Polskiej zainteresowani mogli nabyć znaczki i kartki pocztowe z wizerunkami Matki Bożej Licheńskiej, św. Stanisława Papczyńskiego MIC, założyciela zgromadzenia marianów i obrazu 108 męczenników z okazji 20-lecia ich beatyfikacji. 
 

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje:


Andrzej Duda w Koninie! Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki dotyczące frekwencji w Wyborach Prezydenckich 2020 CHCESZ GŁOSOWAĆ KORESPONDENCYJNIE W II TURZE WYORÓBÓW? MASZ CZAS DO JUTRA! Wnioski o tarczę złożysz tylko przez Internet Od sierpnia nowe ceny za odpady TEST&GO ponownie w Ostrzeszowie Wiatrak jak nowy Kino pod Gwiazdami już w piątek! Dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk pil. dr inż. Krzysztof Cur spotkał się z dowódcą 652 Regional Support Group płk Ericą Herzog oraz dowódcą 297 Regional Support Group płk Matthew Schell KONIN: MOBILNA PRACOWNIA MAMMOGRAFICZNA