Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 19.04.2024 r. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Ocena: 2
2 0

Nowe połączenia i szybkie pociągi także dla Konina

Konin 05.06.2019 11:28

Nowe połączenia i szybkie pociągi także dla Konina

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko nowe lotnisko, ale też linie kolejowe. Inwestycje dotyczące tzw. szprychy nr 10 to przede wszystkim modernizacja istniejącej linii przez woj. łódzkie i wielkopolskie. Poprawie ulegnie czas przejazdu na kolejowym wylocie z Warszawy i CPK na zachód: przez Kutno, Koło i Konin do Poznania.


Program Kolejowy CPK zakłada, że kolejowa szprycha nr 10 pojedzie z Warszawy i Portu Lotniczego Solidarność na zachód, m.in. do Kutna, które już w XIX wieku było ważnym ośrodkiem kolejowym. Dalej dotrzemy do przemysłowego Konina z tamtejszym Konińskim Zagłębiem Węgla Brunatnego. Następnym przystankiem na trasie jest Poznań, który kojarzy się nie tylko z rogalami świętomarcińskimi i koziołkami na wieży ratusza, ale także już od prawie stu lat jest targową stolicą Polski. Stąd blisko już do zabytkowego Gniezna, czyli miasta Św. Wojciecha i pierwszej stolicy Polski.

 

Dzięki planowanym inwestycjom spółek CPK i PKP Polskie Line Kolejowe, które zostały przewidziane w ramach szprychy nr 10, o blisko pół godziny skróci się czas dojazdu ze stolicy do Kutna (wyniesie 55 minut). Do Konina dojedziemy niemal godzinę szybciej niż obecnie (podróż zajmie nam 1 godz. 30 min). 10.  szprycha połączy się w Poznaniu ze szprychą nr 9, co umożliwi szybkie podróże pociągiem do woj. zachodniopomorskiego (np. do Szczecina z zakładanym czasem przejazdu z Warszawy 3 godz. 15 min.), woj. lubuskiego (do Gorzowa Wielkopolskiego dojedziemy w 2 godz. 40 min.) albo przez Słubice w kierunku Berlina.

 

W powiatach na trasie szprychy nr 10 mieszka w sumie prawie 1,5 mln ludzi. Poprawi ona dostępność transportową Kutna i umożliwi szybsze podróże ze stolicy do Poznania. Tam połączy się ze szprychą nr 9, tworząc całą sieć nowych, szybkich połączeń do licznych miast województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego wylicza Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

 

Takie inwestycje przewiduje Programu Kolejowy CPK, która zakłada budowę ponad 1600 km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy. W ramach etapu zero, który powinien być gotowy przed uzyskaniem przez Port Lotniczy Solidarność zdolności operacyjnej wybudowane zostanie w sumie 140 km nowych linii na trasie Warszawa - CPKŁódź. Pozostałe inwestycje kolejowe wpisane są w horyzont czasowy do 2040 r.

 

Korzyści dla pasażerów jest dużo. Z ponad 100 polskich miast będziemy mogli bezpośrednio dojechać do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Zadania realizowane w ramach Programu Kolejowego CPK pozwolą nam działać na rzecz zrównoważenia transportu w Polsce. Dzisiaj charakteryzuje się on niedostatecznym rozwojem kolei i opiera w nadmierny sposób transporcie drogowym – mówi Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK.

 

Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do CPK, składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Na potrzeby budowy tego kolejowego systemu doszło do podziału zadań inwestycyjnych między spółki CPK i PKP PLK.

 

29 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, na mocy którego każdy z nowych odcinków torów, którymi pociągi dojadą do CPK i Warszawy, otrzymał numer i został włączony do wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Tego dnia premier RP Mateusz Morawiecki przedstawił założenia Programu Kolejowego CPK na konferencji prasowej na stacji Łódź Fabryczna. – Zależy nam, żeby mieszkańcy wszystkich regionów w Polsce, z miast i wsi mieli równy dostęp do kolei, żeby mogli wygodnie podróżować do każdego zakątka kraju. Te inwestycje zapewnią szkielet systemu transportowego państwa – mówił premier.

 

Łączna długość linii kolejowych w Polsce wynosi dziś ponad 19 tys. km. Od początku lat 90. zostało rozebrane ponad 5 tys. km linii. Nowe inwestycje są potrzebne, ponieważ od lat 80., kiedy zakończono realizację Linii Hutniczo-Siarkowej, a wcześniej Centralnej Magistrali Kolejowej, nie budowano w Polsce na dużą skalę szlaków kolejowych. Program CPK to pierwszy plan realizacji nowej infrastruktury kolejowej od tego czasu.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)