Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 25.01.2021 r. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany

Ocena: 1
1 0

W Koninie o zmianach na skalę Wielkopolski Wschodniej

Konin 05.06.2019 10:10

W Koninie o zmianach na skalę Wielkopolski Wschodniej

„Potrzebę większego zaangażowania się instytucji szczebla krajowego w inicjatywę Sprawiedliwej Transformacji” dostrzegają radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, którzy w poniedziałek, 3 czerwca, obradowali w Koninie. Pierwsze wyjazdowe posiedzenie sejmiku odbyło się w auli PWSZ. Do udziału w nim zaproszono wójtów, burmistrzów regionu konińskiego oraz przedstawicieli samorządów gospodarczych.


Radni, wobec perspektywy zmiany profilu gospodarczego Wielkopolski Wschodniej, debatowali nad stanowiskiem dotyczącym transformacji regionu. „W świetle braku decyzji o budowie odkrywki „Ościsłowo”, wyczerpujących się źródeł kopalnianych, a tym samym możliwą zapaścią społeczno-gospodarczą i kryzysem zatrudnienia w branży energetycznej, niezbędnym stała się zmiana polityki regionalnej dla Regionu Wielkopolski Wschodniej” – czytamy w treści pisma.

Podczas prezentacji regionu Maciej Sytek, pełnomocnik Marszałka Województwa ds. Wielkopolski Wschodniej, przypomniał, że władze samorządowe z regionu konińskiego razem z instytucjami reprezentującymi sektor prywatny i organizacje pozarządowe podpisały porozumienie  o współpracy. Efektem wspólnych działań są starania o dofinansowanie z europejskiej Platformy Węglowej, która ma wspomagać tereny pogórnicze.

Podczas kwietniowej wizyty w Brukseli nasza reprezentacja przedstawiła 21 fiszek. Spośród nich wybrano 10 do szczegółowego omówienia. Dotyczyły m.in. budowy marki i strategii Wielkopolski Wschodniej w procesie transformacji, podnoszenia kompetencji i kwalifikacji osób z sektora paliwowo-energetycznego zagrożonych utratą pracy, zielonego wsparcia finansowego dla firm oraz sektora publiczno-prywatnego, klastra ZIELONA ENERGIA, budowy infrastruktury do wytwarzania, magazynowania oraz dystrybucji wodoru oraz produkcji paneli fotowoltaicznych i montażu instalacji fotowoltaicznych. Eksperci podkreślili, że jesteśmy regionem, który wyraźnie pokazał, że jest gotowy na wyprzedzenie i zapobieganie negatywnym skutkom zmian gospodarczych w regionie.

„Wdrażając projekty transformacyjne, musimy służyć interesowi społecznemu. Jako priorytet potraktować ochronę i tworzenie miejsc pracy. Mieszkańcy Konina i Wielkopolski Wschodniej muszą czuć się bezpiecznie, ponieważ poczucie bezpieczeństwa jest nieodłącznym elementem zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwej transformacji. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli cieszyć się produkcją zielonej energii elektrycznej, doskonałej jakości powietrzem, nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi a także, co równie ważne, zapewnimy mieszkańcom Konina i Wielkopolski Wschodniej szansę na życie w nowoczesnym, ekologicznym regionie” – powiedział podczas sesji prezydent Konina Piotr Korytkowski.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)